OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

edebiyatın çanakkale’yle imtihanı

IMAG3197

Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı nedeniyle Beşir Ayvazoğlu’nun ‘Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı – Arıburnu ve Seddülbahir’de On Gün’ Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

çanakkale’ye davet

Beşir Ayvazoğlu’nun ‘Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı ‘  adlı yapıtında Çanakkale Cephesine otuz kadar şair, ressam, yazarların..  Harbiye Nezareti’nın 1915 Temmuzunda davet edilen, ancak katılanlarla yapılan geziyi  anlatıyor.  Harbiye Nezareti kimi şair, ressam ve yazarlara Çanakkale Cephesi’ne bir gezi daveti yapıyor, bunlardan bir kısmı katılıyor, bir kısmı ise  çeşitli nedenlerle katılmıyor.

Beşir Ayvazoğlu’nun ‘Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı ‘ adlı yapıtında yer alan bölümler şöyle sıralanıyor: Davet, Kim davet edildi, kim edilmedi? Tanin yazarı cephede, Uzunköprü’ye doğru, Keşan yolunda, “Fethun Karib”, Bolayır’da iki türbe, Halide Edib ve yahya Kemal, Birinci Ordu karargahında, “haydi arkadaş, gidelim!”, Gece yürüyüyşü, İstanbul’a dönüş, Onlardan kalan.

Gidenler ve…

Ayvazoğlu yapıtında, 1915 Temmuzunda Harbiye Nezareti’nin Çanakkale’ye gezi davetini kabul ederek Sirkeci Garı’na gelen ve trenle yola çıkan şair, yazar, ressam ve bestekarlar yaş sırasına göre şunlardır: Mehmeht Emin (Yurdakul),  Ağaoğlu Ahmet, Yusuf Razi (Bel), Nazmi Ziya (Güran), Çallı İbrahim, Ömer Seyfeddin, Celal Sahir (Erozan), Hamdullah Suphi (Tanrıöver), Ahmet Yekta (Madran), Müfid Ratib, Ali Canip Yöntem,  İbrahim Alaettin (Gövsa), Orhan Seyfi (Orhon), Enis Behiç (Koryürek), Hıfzı Tevfik (Gönensay), Hakkı Süha (Gezgin), Tanin gazetesi yazarı Muhiddin Bey ve eski darüleytamlar müdürü Selahaddin Bey.

Davetli oldukları halde çeşitli nedenlerle geziye katılmayanlar Abdülhak hamid, Sami Paşazade Sezai, Cenap şahabeddin, Süleyman Nazif, Tevfik Fikret ve Halid Ziya’dır.

Beşir Ayvazoğlu’nun’Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı’ adlı yapıtta Harbiye Nezareti’nin davetiyle geziye katılanlar ve katılmayanlarla ilgili bilgiler veriliyor Arıburnu ve Seddülbahir’de geçirilen on günün dışında. Geziyi katılanların yazdıklarıyla da destekleyen Ayvazoğlu, kitaba ayrı bir hava katan fotoğrafları yapıt boyunca yerli yerinde kullanıyor.

Beşir Ayvazoğlu’nun ‘Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı ‘  gezi kitabı olmanın yanında edebiyatımızın önemli adlarıyla ilgili değerli bilgiler de veriyor.

Mustafa ASLAN

—————————-

Edebiyatın Çanakkale’yle İmtihanı -Arıburnu ve Seddülbahir’de On Gün, Beşir Ayvazoğlu, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016