OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

EDEBİYATIMIZIN FEDAİ ÇINARI : RIFAT ILGAZ -mustafa aslan

• EDEBİYATIMIZIN FEDAİ ÇINARI : RIFAT ILGAZ

ÜRETKEN VE DİRENÇLİ

1911 yılında Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğan RIFAT ILGAZ edebiyatımızın dirençli olduğu kadar üretken yazarıdır da. İnsanı hayrete düşürecek kadar hem de. Bu yüzden onun da içinde bulunduğu 40 Kuşağı şairlerine Attila İlhan tarafından Fedailer Mangası adı verilmiştir.
Attila İlhan 40 Kuşağı ile ilgili olarak:” Benim sonradan Fedailer Mangası adını verdiğim bir şair kuşağı, geleceklerini tehlikeye atmak pahasına ‘insan hakları ve demokrasi ‘ savaşını başlatmışlardır; bunun böyle olduğunu en kolay ve en çabuk anlayan, elbette, “Tek Şef tek parti, tek Millet’ rejiminin ‘yetkilileri’ olmuştur. 40 Kuşağı-Savaş Kuşağı şairlerimize bir şeyler borçluyuz…” der.
Yaşamının büyük bölümü hapishanelerde ve hastanelerde geçen birinin bu kadar üretken olmasını düşünebiliyor musunuz? Bence, bunun kaynağı Rıfat Ilgaz’ın dünyaya bakışında ve halkını sevmesi yatmaktadır. Onun dünya görüşünde süreklilik vardır, aynı ırmakta iki kez yıkanamazsınız düşünüşü yatmaktadır.
Edebiyatımızın Fedai Çınarı çocuklar için yazmıştır, büyükler için olduğu kadar. Geleceğimizi çocukların şekillendireceği inancındadır. Bir yerde “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” görüşüne inanmıştır.

FEDAİ ÇINAR

Her yıl edebiyatımızın Fedai Çınarı adına Cide’de düzenlenen “Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali” geçtiğimiz günlerde 13. kez düzenlendi. “13. Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali” 11-12-13 Temmuz günlerinde sanatçıların ve halkın katılımıyla Cide‘de düzenlendi.
Rıfat Ilgaz , doğduğu yer Cide için;” Cide doğduğum eşsiz, benzersiz memleket… Ne iyi etmiş de anam beni bu cana yakın memlekette doğurmuş!” demiştir. Cide gerçekten de güzel bir yer. Neresinde olursanız olun, sanki bir masal ülkesindeymişsiniz gibi duyumsuyorsunuz kendinizi. Hele hele Gideros’tan Cide’yi seyretmek neye derseniz değer. İlçenin her noktasında Rıfat Ilgaz’dan bir iz bulabiliyorsunuz. Aydın Ilgaz iyi bir rehber bu konuda anlatıyor, açıklıyor adım adım Cide’deki Rıfat Ilgaz’ın ayak izlerini bile.

YAPITLARIN DOĞDUĞU TOPRAKLAR

Bir yazarın ürettikleriyle çocukluğunun geçtiği yer arasında sıkı bir bağ vardır. Daha doğrusu doğdu yer hep yazarı çağırır. Sonunda dönüp dolaşır ne yazarsa yazsın çocukluğunun geçtiği yerlere gider. Bu yolcuk öyle doyumsuzdur ki, anlatılacak gibi değildir.
Rıfat Ilgaz’ın yapıtlarının çoğu da bu toprakları anlatmaktadır. Doğduğu yerleri. Hangi sayfayı açarsanız açın bir şekilde karşınıza Cide çıkar, yapıtlardan herhangi birinin. Rahime Kaptan sizi ilçenin girişinde karşılar bir dost olarak, “işgalciler giremez” der. “Gerekirse yine savunuruz topraklarımızı.” Rahime Kaptana da bunu söylemek düşer.
Hababam Sınıfı, Fedai Çınar’ın Kastamonu’daki arkadaşlarının oluşturduğu kahramanlardan ortaya çıkan bir roman değil midir? Kel Mahmut’tan İnek Şaban’a kadar Kastamonu’daki öğrencilik yıllarındaki tanıdıklarıdır. Zaten Güdük Necmi de yazarın ta kendisidir.
Apartman Çocukları’nda, Yıldız Karyel’de, çocuk kitaplarının önemli kahramanınında da doğduğu yerlerden izler görürüz. Bacaksız Cide’den İstanbul’a (Küçükçekmeceye) göçmüş bir ailenin çocuğundan başkası değildir.

KADIN EMEKÇİLER

Edebiyatımızda Rıfat Ilgaz kadar kadın emekçileri güzel anlatan yazar azdır, yoktur demiyorum. Doğa–insan çatışmasının dorukta olduğu Karadenizin Kıyıcığında adlı romanındaki işçi kızları kim görmezden gelebilir? Ya Sarı Yazma? Adını Cideli kadınların yazmasından alan roman için çok söz söylemeye gerek var mı? Bu yüzden de Rıfat Ilgaz adına düzenlenen festivalin adının bir başka tamlayanı “Sarı Yazma”.

Rıfat Ilgaz bugün de Edebiyatımızın bir Fedai Çınarı olarak yapıtlarıyla, örnek kişliğiyle dimdik ayaktadır, bir direnç ve onur abidesi olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016