OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

edebi portreler

EDEBİ PORTRELER-MUSTAFA ASLAN

Hakkı Süha Gezgin’in ‘Edebi Portreler’ i Kapı Yayınları arasında bir kez daha okurla buluştu. Yapıtı yayına Beşir Ayvazoğlu hazırlamış. Yapıtta 93 yazarla birlikte müzik dünyasından 18 portreler yer alıyor.

edebiyat dünyasından

Edebiyat dünyasından 93 ‘Edebi Portre’  yer alıyor. Bunlar arasında  dünden bugüne sayabileceklerimiz Sabahattin Ali, Ruşen Eşref,  Ziya Gökalp, Turhan Tan, Hüseyin Rahmi, Ahmet Hikmet, Ahmet Haşim, Eşref, Hlide Edip, Mehmed Akif, Muallim Naci, Nurullah Ataç, Ömer Naci, Tevfik Fikret, Şinasi, Kenan Hulusi, Mahmut Yesari, Süleyman Nazif, Ahmet Rasim, Sait Faik, Mehmed Rauf, Ahmet Vefik Paşa, Ziya Paşa, Aka Gündüz, Bekir Sıtkı Kunt, Hüseyin Suat, Ercüment Behzat…

Hakkı Süha Gezgin çizmeye çalıştığı ‘Edebi Portreler’i capcanlı veriyor. Portresini çizmeye çalıştığı kişiler arasında kimi zaman bir yazar, kimi zaman da bir araştırmacı kimi zaman da… Sanatı ve kişisel özelliklerini birleştirerek veriyor, sözünü ettiği kişiyi. Bu canlılığı sağlayanlar arasında okura sunduğu ciddi kaynaklar kadar, anlatımındaki inandırıcılık da etkiliyor.

“Sinekli Bakkal büsbütün başka çeşnide yeni bir Halide Hanım’ın doğduğunu müjdeliyor. Onda İngiliz edebiyatının tesirlerini görmek isteyenler, galiba yanılıyorlar.” (s.109)

müzik dünyasından

Beşir Ayvazoğlu’nun yayına hazırladığı Hakkı Süha Gezgin’in yapıtında yer alan ‘Edebi Portreler’ deki müzisyenlerden kimileri şunlar: Ali Rifat Bey, Bestekar Ahmet Rasim, Dede Efendi, Haci Arif Bey, Kanuni Ama Nazım, Münir Nurettin, Neyzen Aziz Dede,Neyzen Tevfik, Zaharya, Münir Nurettin…

Müzik dünyasındaki ‘Edebi Portreler’i de tıpkı edebiyat dünyasındakiler gibi veriyor. Elbette bunlara Hakkı Süha Gezgin’in kimi tanıklıklarını da eklemek gerekiyor.

“Neyzen Tevfik’i, ben işte böyle bir günde, böyle bir yerde şişesi Mansur’u ve bülbülleriyle yan yana iken tanıdım. O vakitten beri yirmi beş yıl geçti. Bu geniş zaman  onu bana bin türlü ruh görünüşü içimde gösterdi. Evet, bin türlüdür; fakat bin fasetalı bir pırlanta gibi…” (s.389)

 

Hakkı Süha Gezgin’in ‘Edebi Portreler’i edebiyat ve müzik dünyamızdan yüzden fazla kişinin portresini çiziyor, edebi ve seviyeli bir dille. Sadece araştırmacıların değil edebiyatseverlerin de edinmesi gereken bir yapıt.

 

Mustafa ASLAN

—————————————————

Hakkı Süha Gezgin’in, Edebi Portreler (Yayına Hazırlayan:Beşir Ayvazoğlu), 1. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ocak-2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016