OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz?

edebi-karakterlere-neden-onem-veririz-195x300

Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz?

 ‘Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz?’ adlı kitapta Blakey Vermeule kurmaca karakterler ve insan arasındaki  ilişkiye edebiyat tarihi içinde gelişmeleri de vererek dikkat çekiyor.

 makyavelcilik

Hamlet’in  edebi karakterler arasında birinci sırada gösterdiği ‘Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz?’ de  Blakey Vermeule Edebi karakterleri iki grupta topluyor. Birinci grupta öne çıkanları, ikinci grupta ise biraz daha geri sıradakileri veriyor. Birinci grupta saydığı edebi karakterler arasında

yapıtlardaki edebi karakterler  ve Makyavelcilik arasında bağlantı kuruyor. Sözü edebi karakterlerin etkileyiciliğine getiriyor. İşte bu noktada en etkileyici edebi karakterlerin Makyavelci olanlar  olarak belirtiyor.

konular

‘Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz?’ adlı kitaptaki konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: Aramızdaki kurmaca karakterler, Bilişsel Boyut, Bizi Çağıran Ne? Edebi Yetenek, On Sekizinci Yüzyıl İngiltere’sinde Açığa Vurma Fantezisi ve Anlatı Gelişimi, Tanrı-Romanlar, Dedikodu ve Edebi Anlatılar, Bayan Bates’in Nesi Var? Zihin Körlüğü, Postmodernizm Düşünür.

“J. M. Coetzee ve on sekizinci yüzyıl romanı:Bunlar nasıl figürler olarak kabul edilmelidir? Çelişkili düşmanlar olarak siz gelip geçenler değillerdir, ancak birbirleriyle bir romancı ve karakterleri kadar samimidirler. (s.361)

Blakey Vermeule ‘Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz?’  adlı yapıtında edebi karakterlerin insanları nasıl etkilediği konusunu irdelemekle birlikte özellikle on sekizinci yüzyıl edebiyatı yazarları ve yapıtları hakkında bilgi de veriyor.

Mustafa ASLAN

————————————–

Blakey Vermeule, Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz? I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Aralık 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016