OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Mustafa ASLAN

Ece Temelkuran’ın belirgin izlek olarak öne çıkan Arap Baharı’nın ülklere ve kladınlar üzerinden verdiği yapıtı, ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ adını taşıyor. Yapıt Everest Yayınları arasında okura ulaştı.

arap baharı mı?

Ece Temel Kuran Arap Baharı’nı ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ adlı yapıtında üç kadın üzerinden veriyor. kaınlardan birisi Türk bir gazeteci olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’yr dönmekten ülkemizde gazetecilere verilen cezalardan korkarak vazgeçiyor.

Başta Tunus olmak üzere Arap Baharı olarak adlandırılan toplumsal olayların yaşandığı Libya, Mısır, Lübnan … gibi ülkeler ve kadınlar üzerinden vriyor, yazar. Ülkelerin Arap Baharı öncesi ve sonrasını  kadınların yaşantısı üzerinden taoplumsal yaşamın birçok alanına yansıtarak  veriyor.

‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar ‘ da Ece Temel Kuran ‘Arap Baharı’nı iç ve dış dinamiklerine dayanarak yine kadınlar üzerinden veriyor.

‘felak suresi’nden kadın sorunlarına

Ece Temel Kuran ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ adlı yapıtında kadın – erkek ve  kadın sorunlarını da irdeliyor.

Temelkuran’ın yapıtının adı Kuran-ı Kerim ‘in   ‘Felak suresi’nden geliyor. Burada ‘ düğümlere üfleyen kadınlardan’ söz ediliyor. Kitapta kadın ve kadın sorunlarına yazarın değinisi buradan itibaren başlamıyor. yapıtın ilk sayfalarından itibaren kadın ve kadın sorunları ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan toplumsal gelişmelerin yaşandığı ülkeler üzerindem dün-bugün bağlamında veriliyor.

Ece Temelkuran ‘Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ adlı yapıtında ‘Arap Baharı’nın yaşandığı ülkeleri  kadınlar üzerinden çeşitli yönleriyle veriyor.

 

Mustafa ASLAN

—————————————-

Ece Temelkuran, Düğümlere Üfleyen Kadınlar, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Şubat-2013

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016