OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

dücane cündioğlu’ndan felsefe kitapları

 

 

   

dücane cündioğlu’ndan felsefe kitapları-mustafa aslan

 

Dücane Cündioğlu’nun Kapı Yayınları arasında yayımlanan Mimarlık ve Felsefe, Sanat ve Felsefe,  ve Sinema ve Felsefe adlarını taşıyor. Cundioğlu Batı’lı yapıtlardan yola çıkarak  kültürel kimliğimize getiriyor sözü, her üç kitabında da.

 

Batı’dan doğu’ya doğru

Dücane Cündioğlu, üç yapıtında da Batı’dan Doğu’ya geliyor. Yani Batı üzerinden Doğu’ya düşünsel bir iniş yapıyor. Doğu kültür dünyasına inişi öncesi Batı’daki kimi çelişki ve çatışmaları da veriyor.  Batı’nın tarihihni yıkıcılığın ve şefkatsizliğin tarihi olarak gördüğünü çekinmeden söylüyor. Tüm olumsuzluklarının altında hıristiyanca “ekşime” olduğunu da ekliyor sözlerine.  Saptamalarını okurla paylaşıyor, her üç yapıtta da.

“Batıdaki tüm sorunlar, Hıristiyanlığın yaşama, doğaya insana ve Tanrı’ya ilişkin hastalıklı tasavvurlarından kaynaklanır. Tüm nefretlerinin kökeninde bu hıristiyanca ekşime vardır.. Doğa’ya ve Doğu’ya yönelik tüm nefretlerinin kökeninde.” (s.114)

küreselleşmenin neresindeyiz?

Dücane Cündioğlu, Mimarlık Felsefe, Sinema ve Felsefe veFelsefe ve Sanat adlı yapıtlarında Batı’dan Doğu’ya geliyor ve dünden bugüne kültür sorunlarımızı irdeliyor. Ve küreselleşmeyi göz önüne belirgin olarak getiriyor.

Dücane Cündioğlu’nun Batı ve Doğu sanat yapıtlarını inceleyerek bir karşılaştırmayı açtıştırmaya dönüştürmüyor.

MUSTAFA ASLAN

——————

Dücane Cündioğlu,Felsefe ve Sanat, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul-2012

Dücane Cündioğlu,Felsefe ve Mimarlık, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul-2012

Dücane Cündioğlu,Felsefe ve Sinema, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul-2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016