OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DR. KAN BEDELİ

DR. KAN BEDELİ

Philip K. Dick’in Dr. Kan Bedeli Ya Da Bombadan Sonra Nasıl Geçinip Gittik adlı bilimkurgu romanı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Ayağa kalkıp güçlükle nefes alarak dışarı baktı. Saniyeler geçti ve başka patlama olmadı. Gördüğü patlama tuhaf bir şekilde belirsiz, gerçek dışı, sadece hayal ürünü bir şeymiş gibi görünmesine yol açacak ölüde dağınıktı.”(s.263)

BİLİMKURGU VE GELECEĞİ GÖRMEK

Philip K. Dick Dr. Kan Bedeli Ya Da Bombadan Sonra Nasıl Geçinip Gittik adlı romanında geleceğin dünyasındaki insanların durumunu anlatıyor. Yazılanların ne kadarı gerçekleşir ileride, insanların başına romanda anlatılanlara benzer olaylar gelir mi, bilemiyoruz. Ancak görünen köy de kılavuz ister mi?

Nükleer bombaların insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Yapıtta böyle bir bomba sonrasında yaşanılanlar anlatılıyor. Uygarlığın sonu anlamına geliyor bir yerde nükleer bomba…

“Patlamış devasa bir Sovyet güdümlü füzesi bulunduğu duyumunu almıştı. Söylediklerine göre füze Belmont yakınlarında toprağı pullukla sürdüğü sırada  bir çiftçi tarafından keşfedilmişti.”(s.149)

PASCAL’IN TAŞRA MEKTUPLARI

Philip K. Dick’in Dr. Kan Bedeli Ya Da Bombadan Sonra Nasıl Geçinip Gittik adlı yapıtında kimi klasik yapıtların adı geçiyor. Elbette yazar, klasik yapıtların adlarını bilerek veriyor. Yapıtlar arasında  Pascal’ın Cizvitler’e karşı   kaleme aldığı Taşra Mektupları adlı yapıtını görüyoruz.

“… Söylesenize, şu sıra neyi okuyor? Onunla en son bağlantı kurabildiğimizde – çok uzun zaman önceydi- Pascal’ın Taşra Mektupları’nı okuyordu.” (s.127)

Philip K. Dick’in Dr. Kan Bedeli Ya Da Bombadan Sonra Nasıl Geçinip Gittik adlı bilimkurgu romanı  bizi gelecek konusunda uyarıyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

  Dr. Kan Bedeli Ya Da Bombadan Sonra Nasıl Geçinip Gittik Philip K. Dick, Çeviren:Feyyaz Şahin, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016