OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DÖVÜŞ

20161202_204607MEHMET ALİ CLAY’IN ROMANI

Mehmet Ali Clay’ın yaşamının önemli bir dönemini anlatan Norman Mailer’in Dövüş adlı romanı Everest Yayınları tarafından okura sunuluyor.

“Eve dönerken sorun çıktı. Dakar’da Muhammed Ali’nin uçakta olduğunu düşünen bir çete piste girdi ve uçağın etrafını sardı. Fakat Kinşasa’dan ayrılırken bunun hiçbir anlamı yoktu. Daha ziyade rahatlatıcı bir şeydi bu. Ali ve ekibinin uçuşu ele geçireceği dair söylentiler vardı.” (s.219)

MEHMET ALİ CLAY EFSANESİ

Norman Mailer’in Dövüş adlı romanı ünlü boksör Mehmet Ali Clay’ın yaşamının önemli bir bölümünden kesitler sunmakla birlikte ünlü boksörle ilgili kayda değer bilgiler de veriyor. Ali’nin bir başka ünlü boksör Foreman’la yaptığı maç ayrıntılarıyla anlatılıyor yapıtta. Muhammed Ali’nin rakibine ilişkin önemli bilgiler elde etmesi ve bunları maç sırasında değerlendirmesi dikkat çekiyor, bana göre.

MÜSLÜMANLAR, SİYAHLAR VE BEYAZLAR

Norman Mailer’in Dövüş adlı romanında siyahlardan, Müslümanlardan söz ediyor. Siyahlar ve beyazlar arasındaki bilinen sorunların üzerine bir de Müslümanlıkla ilgili olanları eklerseniz…. Mailer romanında Mehmet Ali Clay’ın siyah ve Müslüman kimliğine bağlı olarak yaşananları da irdeliyor.

“Sıska siyahler kıkırdamaya başladı. Biraz İngilizce bilenler hemen kıkırdamaya başlamış, diğerleri de sözleri tercüme edilince kahkaha dalgacıklarına katılmışlardı.” (s. 217)

Norman Mailer Mehmet Ali Foreman maçını vermekle birlikte Afrikalıların durumu, siyahlar, Müslümanlar ve beyazlar konusunu da irdeliyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………..

Dövüş (Roman), Norman Mailer, Çeviren:Ahmet Ergenç, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016