OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DOSTOYEVSKİ

DOSTOYEVSK20161124_123708İ

Everest Yayınları dünya edebiyatının Saygın adlarından Dostoyevski’yi Joseph Frank’ın kaleminden okura sunuyor.

“O akşam, Dostoyevski’nin ölümünden iki saat sonra Anna’nın erkekkardeşi geldi”(onun) sayesinde halledilmesi gereken, böyle acılı günlerde insana zor gelen, pek çok sevimsiz işten kurtuldum.” Ertesi gün, 29’unda Suviron erkenden geldi, ertesi günkü makalesinde ölü,nün nasıl yıkandığını, gömülmeye hazırlandığını tüyleri ürperterek anlattı.” (s.959)

YAŞAM VE YAPITLAR

Joseph Frank Dostoyevski’nin yaşamını ve yapıtlarını ayrıntılarıyla fotoğraflar eşliğinde veriyor. Kitapta yazarın yaşamıyla ilgili ayrıntılara iniliyor.

Joseph Frank’ın Dostoyevski adlı yapıtında beş bölüm yer alıyor. Beş bölümde yer alan konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: I. Kısım -Başkaldırı Tohumları. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Prelüd, Aile, Dinsel ve kültürel arkaplan, Askeri mühendislik akademisi, İki romantizm, Gogol dönemi, İnsancıklar, Belinski ve Dostoyevski I, Tefrikalar ve deneyler, Belinski ve Dostoyevski II, Beketov ve Petraşkevski Grupları, Dostoyevski ve Speşenev, Büyük tartışma, İsyan ve büyük engizisyoncu, Terör ve sıkıyönetim, Puşkin festivali, Uyuşmazlıklar ve varılan sonuçlar, Karamazof Katrdeşler:1.,2.,3., ve4. kitaplar, Karamazof Kardeşler:7.,8.,9.,10., 11. ve 12. kitaplar, Ölüm ve başkalaşım.

“Dostoyevski’nin ü,yük romanlarının dinsel izleğinin Belinski’nin itirazından çok etkilendiği konusunda hiç kuşkumuz olamaz. Ateizmin ya da Tanrı’nın cömertliğiyle ilgili kuşkuların ilk kez 1845’te zihinsel ve duygusal ufkunda belirmediğinden de kuşkumuz yok. Eyu kitabını okuyunca zihni karışan küçük oğlanın ya da …” (s.155)

Joseph Frank’ın Dostoyevski adlı yapıtında ünlü yazarın düşünsel yönüyle birlikte ünlü romanlarının oluşum sürecini yaşam öyküsü içinde ayrıntılılarıyla öğreniyoruz.

 

MUSTAFA ASLAN

……………………………………

Dostoyevski (Biyografi), Joseph Frank, Çeviren:Ülker İnce, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016