OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

dostlukların son günü

IMAG3137

 

Dostlukların Son Günü

Selim İleri’nin ‘Dostlukların Son Günü’ adlı öykü kitabının yeni basımı Everest Yayınları tarafından yapıldı.

Selim İleri’nin ‘Dostlukların Son Günü’ adlı yapıtında  Yarın Ağlayacağım, Gelinlik Kız, Ayrılık Var, Bütün İstanbul Bilsin, Erişmez Nevbahar, Sizinle İğrenç, Elbise Haritaları, Kırık Minyatür, Mecnunu Çok Dağlar, Yarın Olsun, Kırlangıç Fırtınası, Bir Gönül Gurbetinde, Dostlukların Son Günü, Kuşlarmı Konra, Söyle Kalbim, Rüzgarla Gitti adlı öyküler yeralıyor.

çocuk ve çocukluk

Selim İleri’nin ‘Dostlukların Son Günü ‘ adlı öykü kitabında çocuk ve çocukluk önemli yertutuyor. Bir kere yapıtta yeralan öykülerin çoğunun kahramanı ve anlatıcısı bir çocuk olarak çıkıyor karşımıza. Geriye dönüşler biçimindekurgulanmış olan bu öykülerde insanların ve bir kentin, bir semtin ya da bir evin  dünü bugünü okura sunuluyor.

“Gazinonun önünde çoğu çocuklardan bir kalabalık. Salaş gazinodan akordeon sesi geliyor. Komparsita‘yı çalıyorlar. (Benim düğünümde Komparsita çalınmayacak.) Gazino kapısında duraklıyorum. Aralıksız girip çıkan çocuklar; ellerinde balon, kotyonlar, uzayıp kısalan düdükler. Birine soruyorum:”Ne var, ne oluyor yavrum?” Çocuk neredeyse hazır ola geçiyor:…”(Mecnunu Çocuk Dağlar, s.113)
istanbul
Selim İleri’nin ‘Dostlukların Son Günü’ adlı öykülerinde uzam öetki yapıtlarının çoğunda olduğu gibi uzam İstanbul olarak karşımıza çıkıyor. yer yer çehresi değişen İstanbul’u verirken uzam ve kişiler arasında bağlantı kurduğu öyküler de yer alıyor. Adaları da İstanbul’un dışında düşünmemek gerekiyor, İleri’nin öykülerinde. Büyükada’dan sonraki sıralamayı ise Çamlıca ve çevresi  yapıtta iyiden iyiye varlığını duyumsatıyor.
 “Kalkıp Acıbadem’e gittik annemle. Çamlıca  Tepesi ta ötelerden görünüyordu. Memedali’nin Çamlıca Tepesi; baharlarda papatya toplanan, dürülen bir tepe. Yol boyu tahta evler vardı. İki katlı çökmek üzere. Cumbaları, pencerelerin büyülü kafesleri. Saraylardan yeğ birçok tahta ev. Kuşlu böcekli bir yerdi Acıbadem.” (Elbise Haritaları, s.90)
 ‘Dostlukların Son Günü’ adlı yapıtında  Selim İleri birbirinden sıcak öyküler sunuyor. Önerilir…
Mustafa ASLAN
———————
 Dostlukların Son Günü, Selim İleri, 16. Basım:Everest Yayınları,  İstanbul, Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016