OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Dostlar Meclisi

IMAG1515 (1) 

Dostlar Meclisi

Hakan Tartan’ın sanattan siyasete kadar uzanan bir alanda anılarını içeren ‘Dostlar Meclisi’ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okurla buluşturuldu. Tartan’ın yapıtı bir döneme ışık tutarken herhangi bir yargılama ve suçlama kaygısı taşımadan tanıklıklarını okurla paylaşma amacı taşıyor.

 

darbe sonrasını anlamak için

Hakan Tartan’ın ‘Dostlar Meclisi’ adlı yapıtı 12 Eylül 1980 darbe sonrası siyasi şekillenme ve sonrasını anlamak için önem taşıyan bir kitap. Çünkü zamanın önemli kişileriyle olan görüşmeler ve dikkate değer an’ları paylaşıyor, Tartan. Necdet Calp , Turgut Sunalp, Aydın Güven Gürkan, Turgut Özal ve Erdal İnönü siyasi partilerin kurulmasına izin verildikten sonra önemli görevleri yerine getirmiş kişiler olduğundan yapıtım özellikle darbe sonrasını anlamak için önemi bir kat daha artıyor.hakan tartan

Turgut Sunalp’ın MDP’sinin seçim yenilgisinden öte hüsranı, Necdet Calp, Aydın Güven Gürkan ve Erdal İnönü   anılarla  Halkçı Parti,  SODEP, SHP, CHP ve YTP… ilk ağızdan anlatılıyor, bu yapıtta.

dostlar

Metin Oktay, Erdal İnönü, Turgut Özal, Cem Karaca, Sakıp Sabancı, Ray Charles, Bülent Ecevit, Ahmet Necdet Sezer, Deniz Baykal, Zeki Müren, Süleyman Demirel, Turgut Sunalp, Hüsamettin Özken, Aydın Güven Gürkan, Kemal Derviş, Mesut Yılmaz, Yıldırım Akbulut, Ahmet Priştina, Necdet Calp,  Recai Kutan, Mehmet Ağar, Alparslan Türkeş, Yaşar Kemal, Fevzi Şıhanlıoğlu, Bülent Arınç, Fikret Tartan, Metin Toker, İsmail Cem, Ahmet Kaya..

“SHP’nin unutulmaz lideri Erdal İnönü. Ödüllü, dünyaca ünlü bir fizikçi. Hepsinden önemlisi İsmet İnönü’nün oğlu. Hani “Bu ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır,” sözünün sahibi büyük devlet adamı. Atatürk’ün silah arkadaşı, Başbakanı ve Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün.” (s.56)

neler var?

Metin Oktay’ın Galatasaray sevgisi, Cem karaca’nın ‘Döneklik’ isyanı, Zor günler ve sıkıntılar, Turgut Özal:”Keşke yetkilerimi kullanabilseydim…” Turgut Sunalp:”Ne işim varmış bu siyasette…” Bülent Ecevit ve gerçekleşmeyen düşler, Küllerinde adeta yeniden doğma, Ecevitlerin tatil hayali, “En çok çoğalan hayvan eşek” Erdal İnönü ve dublör hikayesi, Sosyalist Enternasyonal başarısı:”Benim değil, partimin” Sınırları zorlayan politikacı : Mesut Yılmaz,Farklı başbakan olmanın bedeli, Alparslan Türkeş seçilse son değişir miydi?  Süleyman Demirel:Siyaset tevazu kaldırmaz, Priştina’nın solu birleştirme hayali! Deniz Baykal’ın hayali, Sezer’den liderlere ince ince: Sorun güvensizlik, Derviş:” Ön planda olmayı sevmiyorum.”,  Aydın Güven Gürkan: Solun gerçek emekçisi,  Necdet Calp ve masaya yumruk,Recai Kutan ve Merve Kavakçı olayının perde arkası, Yıldırım Akbulut:Çarpmayan tek yıldırım, Zeki Müren’in Eurovision hayali, Ahmet Kaya ve  siyaset, Ağarlar:”Kimsenin çiçeği erken solmasın…” Türk siyasetinde farklı bir isim:Hüsamettin Özkan, Sakıp Sabancı’dan anlamlı ders, Metin Toker ekolü:Dürüstlük ve saygınlık, İsmail Cem: Varsa yoksa daha mutlu ve güçlü bir Türkiye, Bülent Arınç’tan “Katli vacibe” müdahale, Yaşar Kemal’den:”Çiçek güzelliğe açar”, Fikret tartan:Bir tiyatro sevdalısı, Fevzi Şıhanlıoğlu:Bir demokrasi şehidi.

“Liderin seçtiği milletvekilleri.

O hastalık bugün de devam etmiyor mu?

Ve kemirmiyor mu “demokrasiyi de içten içe?”

Peki ne zaman bitecek?

Bu hastalık ne zaman ortadan kalkacak?

Doğru şeyleri söyledi, ne var ki en çok da “anayasa kitabı” kriziyle hatırlanır oldu.

Görev süresi doldu köşesine çekildi.

Gölbaşı’ndaki evinde yaşamına devam etti.

Yine aynı  mütevazi çizgide. Herkes konuşmasını bekledi.

Bazı konularda devreye girmesini.

Oysa o defteri kapatmıştı.

…     ”  (s.101)

Hakan Tartan’ın ‘Dostlar Meclisi ‘ adlı kitabındaki kimi kişileri beğenmeseniz de, sanattan siyasete uzanan bir yelpazede anıların olduğu bu kitapta beğeneceğiniz şeyler olduğunu sanıyorum. Paylaşımınız için teşekkürler Hakan Tartan!

 

Mustafa ASLAN

——————————–

Dostlar Meclisi (anı), Hakan Tartan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016