OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DÖRT TALMUD OKUMASI

alf5DÖRT TALMUD OKUMASI

Emmanuel Levinas’ın Yahudi Kongresi’nin değişik yıllarda düzenlediği Yahudi Entellektüelleri Kolokyumu’nda (1963-1966) verilen konferansların yer aldığı yapıtı Dört Talmud Okuması Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor.

“İğvadan bir gülden çeperle korunmuş olan bu adamlara yapılan övgüyü dinlerken zihinlerinizde oluşan soruya cevap olarak verdi bunu Reş Lakiş. Böyle adamlar nasıl meydana gelebilmişlerdir?” (s.183)

DÜNYA YAHUDİ KONGRESİ

Emmanuel Levinas Dört Talmud Okuması adlı yapıtında Dünya Yahuıdi Kongresi’nin 1957’den beri her yıl Paris’te düzenlediği Yahudi Entellektüelleri Kolokyumu’da 1963’ten 1966’ya  kadar verilen konferansların metninden oluşuyor.

Kitapta yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Birinci Ders, Başkasına Karşı, İkinci Ders İğvanın İğvası, Üçüncü Ders, Vaat Edilmiş Topraklar mı, İzin Verilmiş Topraklar mı? Dördüncü Ders, Dünya Kadar Yaşlı.

“Rabi, Rabi’nin önünde bir metni açımlıyordu. Rabi Hiya içeri girdiğinde metni baştan aldı. Bar Kapra girdi-tekrar aldı; Rabi’nin oğlu Rabi Simon geldi ve tekrar baştan aldı.” (s.31)

Emmanuel Levinas’ın Dört Talmud okuması Yahudi cemaati hakında bilgi edinmek isteyenlere bilgiler sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………….

Dört Talmud Okuması (Felsefe), Emmanuel Levinas, Çeviren: E. Burak Şaman, Alfa Yayınları, Şubat 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016