OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Dorian Gray’ın Portresi

Dorian Gray’ın Portresi

 

Dorian Gray’in Portresi

Oscar Wilde’ın ‘Dorian Gray’in Portresi’ adlı romanı  Alfa Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

 

“Kadınlar tehlikeli şeyler yapmaya ne kadar düşkünler!’ diye güldü Lord Henry. ‘Bu benim onlarda en çok hayran olduğum niteliklerden biri. Bir kadın başka insanlar katılmadan seyrettiği sürece herkesle flört edebilir.’ ” (s.s.313-314)

yaşamı değiştiren iki şey

Çoğumuzun yaşamını değiştiren birşeyler olduğunu söyleriz. Yapıtta da kahramanımızın yaşamına yön veren iki şey çıkıyor karşımıza.

Oscar Wilde’ın ‘Dorian Gray’in Portresi’nde kahramanımızın yaşamını değiştiren iki şey çıkıyor karşımıza:Resim ve kitap. Basil adında bir ressamın yaptığı portresi Dorian’ın yaşamını alt üst ediyor. Yapıt boyunca birçok yazar ve yapıttan söz ediliyor, yapıtta.

 

gençlik / güzellik

‘Dorian Gray’in Portresi’nde Oscar Wilde güzelliği ve gençliği öne çıkarıyor. Yapıt boyunca gençliğin /güzelliğin sahip olunması ve korunması herektiğinin altı çiziliyor. Romana adını veren ‘Dorian Gray’in Portresi’ ise gençlik ve yaşlılık konusunda yapıtın ana izleğini dillendiriyor. Yapıt açıkça, “Gençlik ve güzellik birlikte gider”   diye belirtiyor. Kahramanımız Dorian resminin genç kalacağını kendisinin de yaşlanacağını düşündüğünde canı çok sıkılıyor. Tersi bir istek içini yakıp kavuruyor:Resmin yaşlanmasını, kendisinin ise hep genç kalması… Öyle de oluyor. Ama…

türkler, doğu / batı kültürü

Oscar Wilde yapıtında değişik kültürlerden söz ediyor. Doğunun va Bat’ının kültürlerinden değişik açılardan söz ediyor. Bu arada söz Türklere de getirilip birkaç söz söyleniyor. Sadece Türklerle ilgili değil Hz. Muhammed ve Kuran’ı da yapıtında anıyor.

Dorian Gray’ın Portresi’ni okumadıysanız …

 

Mustafa ASLAN

————————

Dorian Gray’in Portresi, Oscar Wilde, Çeviren:D. Kemal Tarım,Alfa Yayınları, İstanbul, Temmuz 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016