OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Doğu Öyküleri

                                                                Doğu Öyküleri

 

Ferit Edgü’nün Doğu Öyküleri adlı yapıtı yeni basımını Alfa Yayınları arasında yapıtı.

Edgü’nün Doğu Öyküleri adlı yapıtı iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm Doğu Öyküleri adını taşıyor. Bu bölümde Mirza, İbramın Oğlu İbramın Öyküsü, İnsan Kokusu ve Mutluluk adlı dört öykü yer alıyor.

Yapıtın Minimal Doğu Öyküleri adını taşıyan ikinci bölümde ise on yedi öykü yer alıyor. Bu öyküler kitapta yer alış sırasına göre şöyle sıralanıyor:1-Atsız, 2-Söyleşi, 3-Bu, 4-“Annem ve Ben”, 5-Yıkılmış, 6- Fal, 7- Kayıt, 8- Konuşma, 9- Raslantı, 10-Nöbetçi, 11-Pusula/sız, 12-Karakış, 13-Ses, 14-Kim, 15-Hoş, 16-Kerem, 17-Ne.

DOĞA VE İNSAN

Ferit Edgü’nün Doğu öykülerinde ülkemizin doğu bölgesini insanıyla anlatılıyor. Doğa ve insan arasında benzerlikler ortaya çıkıyor. Doğa’nın da insanın da suyunun sert olduğu görülüyor.

Ferit Edgü’nün Hakkari’de Bir Mevsim, Yaralı Zaman (Bir Doğu Yolculuğundan Notlar) ve Doğu Öyküleri ülkemizin doğu bölgesini insanıyla anlatması açısından birbirini tamamlayan iki yapıt olarak görüyorum. İki yapıt uzam olarak farklı yerleri içeriyor olsa da kimi kahramanların adlarının ortak olduğu görülüyor. Doğu Öyküleri sadece bir kent ya da yerleşim yeri ile sınırlı olmadığı görülüyor. Hakkari’de Bir Mevsim ise yapıta adını veren ilimizle sınırlandığı görülüyor.

 

Ferit Edgü’nün Doğu öyküleri adlı yapıtı ülkemizin  yapıta adını verem bölgesini kültürel ve sosyal yönüyle öykü olarak sunuyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

-Doğu Öyküleri (Öykü), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

-Hakkari’de Bir Mevsim (Roman), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016