OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

doğmayan hürriyet

 

Dogmayan-Hurriyet-Yarida-_166743_1

doğmayan hürriyet

Hasan Amca’nın yapıtları ‘Doğmayan Hürriyet Yarıda Kalan İhtilal’ ortak adıyla Alfa yayınları arasında yayınlandı. Her yapıtın bir belge niteliği taşıdığı kitap yayınevinin arşiv dizisinden okura ulaştırılıyor

Hasan Amca Kitapları

‘Doğmayan Hürriyet Yarıda Kalan İhtilal’ ortak adıyla yayınlanan yapıt içerisinde yar alan öteki Hasan Amca kitapları ise şunlardır: Tehcirin İç Yüzü, Nizamiye Kapısı, Prens Sabahattin ve Taklib-i Hükümet  adlarını taşıyor.

Hasan Amca’nın ‘Doğmayan Hürriyet Yarıda Kalan İhtilal’ II. Abdülhamit dönemi ve II: Abdülhamit’in tahttan indirilişine kadar geçen dönemi kapsıyor. Günlük şeklinde de verdiği ‘Tehcirin İç Yüzü adlı yapıtında ise Cemal Paşa’nın “ Suriye Ermeni Muhacirleri Müfettişliği” yıllarına ilişkin anıları içeriyor. ‘Nizamiye Kapısı ise Amca’nın Kuleli Askeri Lisesi anılarını kapsıyor.

“Cemal Paşaya Karargah salonunda tesadüf ettim. Beni görerek yaklaşma hareketinde bulunmuştu. Yanında uzun boylu zayıf simalı, bıyıkları biraz gurur ve güzel kabul edilen bir tarzda yukarı doğru zorla dik bükülmüş, giyinme tarzından orduyla eski münasebeti olduğu anlaşılan bir zat da birlikteydi” ( Tehcirin İç Yüzü, s.497)

Tarih ve …

Tarih bugünü anlamak açısından da önem taşıyor. Yoksa bir takım bilgileri hamal gibi kafamızda taşımak değil. Hasan Amca’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazdıklarına katılmadıklarınız olabilir. Ancak bugünü daha iyi anlamak ve geleceğe daha iyi bakabilmek için Hasan Amca’nın yapıtlarının arşivimizde bulunması gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

 

Mustafa ASLAN

————————-

Hasan Amca, Doğmayan Hürriyet Yarıda Kalan İhtilal, Alfa Yayınları’nda I. Basım Eylül 2013-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016