OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DOĞA VE YÜRÜYÜŞ ÜZERİNE SEÇME DENEMELER


20160922_185034DOĞA VE YÜRÜYÜŞ ÜZERİNE SEÇME DENEMELER

Everest Yayınları Henry David Thoreau’nun Doğa ve Yürüyüş Üzerine adlı yapıtından seçme denemeleri geçtiğimiz günlerde okurlarına sundu.

“Onunla yürümek bir ayrıcalık ve zevkti. Bölgeyi bir tilki veya kuş gibi bilir, arazinin içinden kendi yollarıyla serbestçe geçerdi. Kardaki veya topraktaki her izi tanır, kendinden önce aynı yolu hangi yaratığın tutmuş olduğunu kestirirdi.

Henry David Thoreau’nun insanı her geçen gün kendine çeken doğa konusunda ilgi çeken denemeleri okura seçilerek okura sunulmuş. Hele doğa ve doğa yürüyüşlerine ülkemizde de hızlı bir yönelim görülüyor, sağlıklı yaşamak adına.

Henry David Thoreau’nun seçme denemelerinin yer aldığı kitapta sunuş ve önsözden sonra yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Yürümek, Massachusetts’in Doğa Tarihi, Hancı Gece ve Ay Işığı, Bir Kış Yürüyüşü ve Thoreau’nun yaşamöyküsel portresi/ Ralph Waldo Emerson.

DOĞA

Henry David Thoreau denemelerinde doğadan cömertçe söz ediyor. Okudukça kişi oğlunun hayranlığı artıyor hele hele büyük kentlerin gürültü patırtısı içine boğulmuşlarına ise bir özlem olarak döneceğine inanıyorum.

Cebindeki not defterine hangi tarihte hangi  bitkinin çiçek açacağını kaydeden Henry David Thoreau için  “Onunla yürümek bir ayrıcalık ve bir zevkti. Bölgeyi bir tilki veya kuş gibi bilir, arazinin içinde kendi yollarıyla serbestçe geçerdi” (s. 169) deniliyor.

Henry David Thoreau’nun Doğa ve Yürüyüş Üzerine denemeleri özlem duyduğumuz doğanın güzelliklerini okumamız için, evimize, üstelik bir kitap kadar da yakınımıza getiriyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………..

Doğa ve Yürüyüş Üzerine Seçme Denemeler, Henry David Thoreau, Çeviren:Aytek Sever, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016