OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DOĞA KAVRAMI

DOĞA KAVRAMI

 

Alfred North Whitehead’ın Doğa Kavramı adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Doğanın fiziksel nitelikleri (elektronlar gibi) maddi nesneler açısından ifade edilir. Bir olayın fiziksel karakteri de onun bu türden bir nesneler blogunun sahasına ait olmasından ileri gelir.” (s.214)

I. Bölüm: Doğa ve düşünce, II.Bölüm:Doğanın ikiye bölünmesi hakkındaki teoriler, III.Bölüm

:Zaman, IV. Bölüm:Yayılımsal soyutlama yöntemi, V. Bölüm:Mekan ve Hareket, VI. Bölüm:Eşleşim, VII. Bölüm:Nesneler, VIII.Özet, IX.Bölüm:Temel fizik kavramları, Birinci not:Yunanlıların nokta kavramı üzerine, İkinci not:Anlam ve sonsuz olaylar üzerine.

“İşte bir doğa yasası:Genel anlamda bir duyu – nesnesinin yerleşkesi, sadece belirli-bir algılı olay için o duyu o duyu nesnesinin yerleşkesi değil, aynı zamanda çeşitli algılı olaylar için de farklı duyu-nesnelerinin yerleşkesidir. Mesela, herhangi bir algılı olay için görme duyusuna ait bir duyu-nesnelerinin yerleşkesidir.” (s.172)

Alfred North Whitehead’ın Doğa Kavramı adlı yapıtında, ilgili kavram hakkında merak edilen soruların karşılığını bulabilirsiniz.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

 

 

 

Doğa Kavramı, Alfred North Whitehead, Çevirenler:Sercan Çalcı-Songül Köse, I. Basım :Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016