OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

diplomasi savaşı

1922-Mudanya-Mutarekesi-b_169863_1

diplomasi savaşı

Erol Mütercimler’in Lozan’a giden yolda önemli bir adım olarak gördüğü Mudanya Mütarekesi’ni ‘1922 Mudanya Mütarekesi-Diplomasi Savaşı’ adıyla yayımladığı kitabında irdeliyor.

sevr, mudanya mütarekesi ve lozan

Erol Mütercimler  ‘1922 Mudanya Mütarekesi-Diplomasi Savaşı’ adlı yapıtında üç önemli anlaşmadan söz ederek işe başlıyor. Bir ulusun yok edilmek istendiği Sevr ve yok edilmek istenen ulusun yeniden dirilişi ise Lozan olmak üzere çok önemli iki anlaşma olduğunu belirtiyor. Ancak Lozan’a giden yolu açanın ise Mudanya Mütarekesi olduğunu özellikle belirtiyor. Yazar açıkça Mudanya Mütarekesi olmasaydı Lozan  olmazdı,” diyor. belgeleriyle.

 lozan’a giden yol mudanya’dan geçiyor

Erol Mütercimler’in Lozan’a giden yolu açan anlaşma olarak gördüğü Mudanya Mütarekesini anlattığı  ‘1922 Mudanya Mütarekesi-Diplomasi Savaşı’ adlı yapıtında  yer alan bölümler şöyle sıralanıyor: İzmir’den Mudanya’ya Uzanan  Yola Giriş, Çanakkale Bunalımı,  Adım Adım Mudanya Mütarekesi’ne Gidiş, Mudanya Mütarekesi Günlüğü, Mondros’tan Lozan’a giden Yol Mudanya’dan Geçti, Mudanya Silah Bırakışması Sözleşmesi,  Misak-ı Milli Kararları, Sevr Dosyasında Yer Alanlar, Birinci Meclis’te Muhalefet, Mudanya Mütarekesinin Anlamı ve Sonuçları,  Lozan Hezimetten Diplomatik Zafere…

Erol Mütercimler’in ‘1922 Mudanya Mütarekesi-Diplomasi Savaşı’   adlı yapıtı tarih meraklıların dışında bugünü anlamak isteyenlere de önerilebilecek bir  kitap.

Mustafa ASLAN

———————–

Erol Mütercimler, 1922 Mudanya Mütarekesi-Diplomasi Savaşı, I. Basım:Alfa Yayınları,İstanbul, Kasım 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016