OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

dikanka yakınlarında bir köyde akşamlar

Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar

‘Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar’ ‘Ölü Canlar ‘ ve ‘Petersburg Öyküleri’ adlı yapıtlarıyla Türk okurunun iyi tanıdığı Gogol’un Everest Yayınları arasında, Kayhan Yükseler’in çevirisiyle okurla yeni buluşturulan kitabı.

Akşamlar

‘Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar’ da ‘akşam’ sözcüğünü sadece ‘havanın kararması’ gibi düşünebilir. Buradaki akşamdan çıkarılacak anlam daha da farklı. Yazar, önsözde ‘akşamlar’ı şöyle açıklıyor:

“Tarlada iş biter bitmez, bizim mujik bütün kış yorgunluğunu atmak için Rus ocağının üzerine tırmanır, bizim gibiler ise kovanlarını karanlık bodrumlara saklarlar, artık gökyüzünde tek bir turna, ağaçta tek bir armut görmediğiniz mevsimde ortalık kararınca, sokağın sonunda bir yerde mutlaka ışıklar yanar, uzaktan kahkahalar, şarkılar duyulur, balalayka tıngırdar, arada bir de keman sesleri, konuşmalar, gürültü patırtı… Buna bizde akşamlar derler!”  Akşamlar’ı açıklamayı sürdürüyor yazar:”Bu akşamlar, lütfen anlayın, bu akşamlar sizin balolarınıza benzer de, aynısı olduğu söylenemez tabii. Sizler aslında baloya ayaklarınızın ucunda dönüp durmak ve  elinizi ağzınıza götürüp esnemek için gidersiniz, oysa bizde genç kızlar yanlarında kirmenleri ve yün taraklarıyla bir evde toplanırlar, eğlence için değildir pek. Başlangıçta işlerini yapıyor gibidirler….”

Öyküler

‘Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar’ adlı yapıtı iki bölümden oluşuyor. Yazarın her iki bölüme de ayrı ayrı önsöz yazdığı gözleniyor.

Birinci bölümde iki öykü yer alıyor: Soroçinets Panayırı ve Bir Mayıs Gecesi ya da Suda Boğulmuş Kız. İkinci Bölümde yer alan öyküler ise, Noel Gecesi, Korkunç İntikam, İvan Fyeodoroviç Şponka ile Teyzesi ve Büyülü Yer.

“Özetle, tanışmalarının ardından bir saat geçmemişti ki iki hanım kırk yıllık dostmuş gibi davranıyordu birbirine. Vasilisa Koşporovna yaşlı kadınla bir süredir alçak sesle konuştuğu için İvan Fyodoroviç teyzesinin ne dediğini duyamıyordu.” (s.259)

Gogol’un, anlatıcılarının farklı kişiler olduğu ‘Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar’ adlı yapıtında yer alan öyküler Türk okuruna çok yabancı olmayan izlekler ve insan figürleriyle süslü öykülerden oluşuyor.

Mustafa ASLAN

——————————————————————————————-

Nikolay Vasilyeviç Gogol, Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016