OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DEVRİM SONRASI İRAN EDEBİYATI PANELİ

DEVRİM SONRASI İRAN EDEBİYATI PANELİ

İRAN İSLAM DEVRİMİ 39. YAŞINDA
DEVRİM SONRASI İRAN EDEBİYATI PANELİ

 

 

 

 

 

İran İslam Devrimi’nin 39. yılı nedeniyle Devrim Sonrası İran Edebiyatı adlı panel Türkiye’nin Ankara Büyükelçiliği, Yazarlar Derneği Formu ve Çankaya Belediyesi’nin ortaklaşa katkılarıyla düzenlendi.

İki oturumda gerçekleşen İran Devrimi Sonrası İran Edebiyatı adlı paneli saat 14.00’te  başladı.
Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde yapılan panelde, söz alan Türkiye’nin İran Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Hasan SAFARKHANİ bir konuşma yaptı.

 Hasan SAFARKHANİ konuşmasında İran İslam Devrimi kültür de ve edebiyatta da devrim yaptı. Bu alanların milli yani İranlı olması sağlandı dahası insani olması yönünde çalışmalar yapıldı” dedi.

Yazarlar Forumu Derneği Başkanı Celal İNAL da yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki dostluğun geliştirlmesinde edebiyatın önemine vurgu yaptı.

Devrim Sonrası İran Edebiyatı adlı panel iki oturumda gerçekleşti.Başkanlığını Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU  birinci oturumunda söz alan konuşmacılar ve dile getirdikleri konular şöyle sıralandı:

Celal İNAL (Devrim Sonrası İran’da Yeni Şiir Gelişmeleri)
Müslüm KABADAYI (İran Edebiyatında Savaş Karşıtlığı)
Mustafa ASLAN (Devrim Sonrası Çocuk Edebiyatı)
(çay kahve arası)
2. Oturum oturumun başkanlığını Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ yaptı. İkinci oturumun konuşmacıları ve dile getirdikleri konular şöyle sıralanıyordu:

Dr. Okan ALAY (Çağdaş Farsça Şiir ve Türkçedeki Yansımaları)
Tahere Mirzayi (Son Kırk Yıl İran Edebiyatı)
Alper YILDIRIM (Devrim Sonrası İran Edebiyatı Kadın)
Dr. SAHRAYİ (Devrim ve Sosyal Gelişmeler ve Edebiyat)
Değerlendirme Oturumunu Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ ve Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU yaptı.
İran’ın Devrim Sonrası Edebiyatı’nın masaya yatırıldığı panelde konuşmacılardan Mustafa ASLAN, “Devrim sonrası edebiyat ve kültür alanında yaşananlar fantastik çocuk edebiyatının gelişiminin tetikleyicisi oldu,” dedi.
Panel sonunda dile getirilen ortak görüş ise, bu tür sanat edebiyat etkinliklerinin iki ülkeyi daha da yakınlaştıracağı yönünde oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016