OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

DEVRE ARASI

20160730_131212

DEVRE ARASI

Philip Kerr’in Devre Arası adlı romanı Everest Yayınları arasında okura sunuldu. Kerr bu kez okurlarına futbol dünyasının içinden ilgiyle okuyacağımız bir serüven sunuyor.

“Kadın gözlerini perdeden çevirip nefretle bana baktı. Hiç de çirkin değil diye düşündüm; ayrıca formdaydı da. Sanki sık sık spor salonuna gidiyor gibiydi. Giydiği ince pamuk kıyafeti sayesinde üst vücudunun neye benzediğini görebiliyordum…” (s.408)

 

FUTBOL VE POLİSİYE

Philip Kerr’in Devre Arası adlı romanında okura futbol ve polisiye keyfi yaşatılıyor. Kerr’in kaleme aldığı bır yapıt futbol dünyasında geçiyor.

bu romanında, yazarımız yeşil sahalara bulaşan kan izleri peşinde dolaşıyor. Çünkü futbol neresinden bakarsanız bakın göz kamaştıran bir sektör her yönüyle.

Yazar bu romanında bir futbol adamının öldürülmesi sonucunda ortaya çıkan soruları okura yöneltiyor ve bunların yanıtlarını bin bir merak içerisindeki okurla romanın ilerleyen sayfalarında bulmaya çalışıyor.

“Maç sonunda başlamaya hazırdı. Simon Page yanımda olduğu halde, kaşmir paltoma sarınıp yanımda kulübedeki ısıtıcılı Recaro koltuğuma oturdum ve hayretle çevreme baktım. Colin Evans her zamanki gibi harika bir iş çıkarmıştı.”(s.372)

FARKLI BİR ROMAN

Philip Kerr’in öteki romanlarından kimi açılardan farklı bir roman olarak çıkıyor karşımıza, Devre Arası. Kerr’in daha önce Türkçe yayınlanan 10 kitabına baktığımız zaman Devre Arası’ndan ayrı düştüğünü görüyoruz. Onun dilimizde yayımlanan önceki kitaplarındaki izleğin II. Paylaşım Savaşı yılları olduğu görüllüyor. Devre Arası ise bambaşka bir alan giriş yapıyor.

 

“Maçın bitmesine daha on beş dakika varken Leeds taraftarlarının  çoğu sanki Titanik’in yolcularıymış gibi sahayı terk etmeye başlamıştı, ama filikalar çoktan gitmişti ve Leeds aptallık edip bize serbest atış kazandırdığında Bundchen’ın hepsi birden topu kafayla uzaklaştırmak için zıplayan oyuncuların ayağının altından…” (s.84)

Philip Kerr Devre Arası romanında okura bu kez  futbolun çok renkli dünyasından soluk soluğa okuyacağınız bir serüven sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………..

Devre Arası (Roaman), Philip Kerr, Çeviren : Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul,  Temmuz 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016