OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Denizler Altında 20.000 Fersah

20151226_124724Denizler Altında 20.000 Fersah

Alfa Yayınları’nın Olağanüstü Yolculuklar dizisinden Jules Verne’in ‘Denizler Altında 20.000 Fersah’ adlı yapıtı yayımlandı. Yayınevi daha önce Jules Verne’in birbirinden ilginç serüven kitaplarını yayımlamıştı.

deniza altındaki dünya

Jules Verne’in ‘Denizler Altında 20.000 Fersah’ adlı yapıtında okura deniz altının büyülü dünyasını sunuyor. Suyun altındaki yaşam çeşitli yönleriyle veriliyor. Zaman zaman su altı yeryüzü ile kimi karşılaştırmalarla okurun gözünde daha canlı kılınıyor.

“Kemikli balıklara gelince, bunlar arasında bu denizlere özgü kır renkli labros balıklarını, göz bebekleri ateş gibi parlayan sinaritleri, küçük dişlerle kaplı geniş ağızları olan ve hafif bir çığlık sesi çıkaran bir metre boyundaki eşkineleri, daha önce de sözünü ettiğim siyah centronotaları, altın ve gümüş rengi benekleri olan mavi lambukaları, en zarif tropikal kuşlarla bile yarışabilecek kadar canlı renkleriyle okyanusun gök kuşları diyebileceğimiz papağan balıklarını, kafaları üçgen biçimli… “(s.633)

farklı kişilikler

Denizler Altında 20.000 Fersah adlı yapıtında farklı kişilikler romanın temposunu hızlandıran etkenlerden biri olarak görülüyor. Kaptan Nemo geçmişte yaşadıkları onun kişiliğinin biçimlenmesinde etkili olduğu görülüyor.  Nemo’nun yaptıklarının ardındaki gizi kitabın ilerleyen sayfalarında öğrendikçe sonrasını merak etmemek olası gibi gözükmüyor.

”  ‘Yararlanmayacak olanlar mı? ‘ diye karşılık verdi kaptan. ‘Yani beyefendi, benim elime geçti diye, bu hazinelerin kaybolduğuna mı inanıyorsunuz? Size göre ben bunları kendi çıkarıma toplamak için mi bu kadar zahmete giriyorum? Bu hazinelerle iyi şeyler yapmadığımı size kim söyledi? Bu dünyada acı çekenlerin, ezilen halkların, avutulması gereken zavallıların, intikamı alınacak kurbanların olduğunu bilmediğimi mi sanıyorsunuz? Siz anlamıyor musunuz ki…’   ” (s. 452)

Jules Verne’in ‘Denizler Altında 20.000 Fersah’ adlı romanı  ilgiyle okunan bir serüven klitabı!

Mustafa ASLAN

——————-

Denizler Altında 20.000 Fersah (Roman), Jules Verne, Çeviri:Aslı Avcan, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Ocak 2016, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016