OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Denizden Yansıyan

Denizden Yansıyan

Everest Yayınları Joseph Conrad’ın Denizden Yansıyan adlı anı -izlenimlerinin yer aldığı yapıtı Ömer Bozkurt sunu ve çevirisiyle okura sundu.

Yapıtları birçok filme de ilham kaynağı olan  ve  ilginç bir yaşam öyküsüne sahip olan Conrad İngilizce’yi sonradan öğrenen ama İngiliz edebiyatının önemli adları arasında yer alıyor. Karanlığın Yüreği adlı yapıtıyla Türkiye’de tanınan Conrad denizcilik yaşamı da onun ilginç yönlerinden birisidir.

Denizden Yansıyan anı -izlenim yapıtı denizlere gönlünü açtığı yılların birikimi olmakla birlikte deniz yaşamını onun  yapıtlarına yansıttığını da görüyoruz.

“Lord Nelson’un büyüklüğü çok insancaydı.Manevi bir temele dayanmıştı;kardeşlerden oluşan bir topluluğun sıcak sadakatiyle çevrili olmaya gereksinim duyardı. Hem kibirli hem de şefkatliydi.” (s.274)

ROMAN GİBİ

Joseph Conrad’ın anı ve izlenimlerinin yer aldığı Denizden yansıyan adlı yapıtı bir özyaşam öyküsü niteliği taşısa da yazar dışında birçok kişinin ve olayın izlerini taşıyor. Öyle ki, yapıt zaman zaman bir roman havasına bürünüyor. Kendinizi kaptırırsanız yapıtı birinci tekil kişi ağzından anlatılan bir roman olarak duyumsayabilirsiniz.

Joseph Conrad’ın Denizden Yansıyan adlı yapıtı denizle ilgili olan kişiler için oldukça ilginç konuların olduğunu düşünüyorum. Conrad’dın kaleminden denizle ilgili bir dünyaya bakmaya ne dersiniz? İlgi çekici bir yapıt olduğunu belirtmeliyim.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::

Denizden Yansıyan (Anı-İzlenim), Joseph Conrad, Çeviren:Ömer Bozkurt, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ağustos 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016