OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

demokrasinin samimi düşmanları

IMAG2697

 

Demokrasinin Samimi Düşmanları

Tzvetan Todorov’un ‘Demokrasinin Samimi Düşmanları’ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

‘Demokrasinin Samimi Düşmanları’nda  Tzvetan Todorov dünden bugüne uzanan bir çizgide demokrasi, komünizm, çokkültürlülük, başörtüsü.. gibi birçok konuyu okurla paylaşıyor.

Tzvetan Todorov’un ‘Demokrasinin Samimi Düşmanları’ adlı yapıtı yedi bölümden oluşuyor. Yapıtta yer alan bölüm başlıkları ve yer alan konular şöyle sıralanıyor: Birinci Bölüm:Demokrasinin Rahatsızlığı. Özgürlüğün paradoksları, Dış ve iç düşmanlar, Ölçüsüzlüğün pususuna düşmüş demokrasi.

İkinci Bölüm: Eski Bir Tartışma. Kişiler, Pelagius:İrade ve mükemmellik, Augustinus:Bilinçdışı ve ilk günah, tartışmanın sonucu.

Üçüncü Bölüm: Siyasi Mesihçilik. Devrim dönemi, İlk dalga:Devrim ve sömürge savaşları, İkinci dalga:Komünist proje, Üçüncü dalga:Demokrasiyi bombalarla getirmek, Irak  Savaşı, İçerdeki hasarlar:İşkence, Afganistan Savaşı, Kibir ve iktidar eğilimleri, Libya savaşı:Karar, Libya Savaşı:İnfaz, İdealistler ve realistler, Ahlak ve adalet karşısında siyaset.

Dördüncü Bölüm:Bireylerin Sultası. Bireyleri korumak, İnsan davranışlarını açıklamak, komünizm ve neoliberalizm, Birleştirici eğilim,  Birleştirici eğilim,  Neoliberalizmin kör noktaları, Özgürlük ve bağlılık.

Beşinci Bölüm:Neoliberalizmin etkileri.  Suç bilimin mi?  Kanunların geri çekilmesi, Anlam kaybı, İşletme teknikleri, Medyanın gücü, Halkın konuşma özgürlüğü, Özgürlüğün sınırları.

Altıncı Bölüm: Popülizmin Yükselişi ve Yabancı Düşmanlığı. Popülizmin yükselişi, popülist söylem, Ulusal kimlik, Kahrolsun çokkültürlülük:Almanya’daki durum, İngiltere ve Fransa’da, başörtüsü strafında, Bir tartışma başka bir tartışmayı gizleyebilir, yabancılarla karşılıklı ilişki, Birlikte daha iyi yaşamak.

Yedinci Bölüm: Demokrasinin Geleceği. Demokrasi, düş ve gerçek, İçimizdeki düşman, Bir yeniden doğuşa doğru mu?

Tzvetan Todorov ‘Demokrasinin Samimi Düşmanları’ adlı yapıtında günümüzde yaşanılan birçok soruna geçmişle bağlantılı olarak yanıtlar veriyor.

 

 

Mustafa ASLAN

—————————-

Demokrasinin Samimi Düşmanları, Tzvetan Todorov, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016