OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Deli Zamanlar

IMAG2248

 

Deli Zamanlar

Sevinç Çokum’un ağırlıklı olarak kadın sorunlarını anlattığı ‘Deli Zamanlar’ adlı romanın yeni basımı okurla geçtiğimiz günlerde buluştu.

kadın sorunları

Sevinç Çokum ‘Deli Zamanlar’ adlı romanında kadın sorunlarına değiniyor. Anlatıcı ve kahramanın aynı ki,şi olduğu yer yer yazardan da izler bulunan romanın önemli kahramanları kadınlar olarak çıkıyor karşımıza. Yazar, Atatürk’le birlikte kadınımızın kişilik ve kimlik kazandığının altını özellikle çiziyor. Bunların dışında Menderes dönemi ve İnönü dönemi kadınlarını da karşılaştırıyor. Bu iki dönemdeki kadın ve kadına bakış açısını da gösteriyor.

“… Hatta onun sahiplendiği şiddete uğramış kadınlar, yoksul kadınlar, kimliğini kişiliğini kaybetmiş, ama Aypare’nin çabasıyla güç kazanmış kadınlar… Çaycı Selime boynuma sarılıp ağlıyordu.” (s. 192)

siyasal tarih

‘Deli Zamanlar’ adlı romanında ülkemiz siyaasal tarihini de irdeliyor. özellikle 27 Mayıs önemli bir yer tutyor. Yazar, 27 Mayıs’la birlikte ülkemizde özgürlük ortamının oluştuğu görüşünü dile getiriyor. Yazar 27 Mayıs’ın yanı sıra 28 Nisan olayları, 6-7 Eylül olayları ve Kıbrıs sorununa da romanında yeri geldikçe yer veriyor. kahramanları ve gelişmeler ışığında bu konularda da görüş bildiriyor.

“Yani sen ve ben böyle topluca insanların katledildiği, sakat bırakıldığı, temerküz kamplarında iskelete döndürüldüğü, kemiklerinin kaynatılıp kimyada kullanıldığı bir dünyada gözlerimizi açtık. Ben Levanten bir evde doğdum. Balkanlardan göç etmiş iki garip ninem var.” (s. 155)

 istanbul

Seviç Çokum ‘Deli Zamanlar’ adlı romanında uzam olarak İstanbul’u seçmiş. Yaşananlar tümüyle bu kentte geçiyor. Zaman zaman çok ayrıntıya girmeden kentten kimi görüntüleri yakalıyoruz, romanda.

“Şehrin ulu meydanlarından, köprülerinden geçtim. Halk dolu meydanlardan, büyük kapılar önünden, devlet kapılarından geçtim, Osmanlı kitabelerinin silinmemiş yazılarına dokundum parmaklarımla, ulu çınarların gölgesinden geçtim, eski zaman tezgahlarının sessiz  esans kokulu kapılarından…” (s.199)
Sevinç Çokum ‘Deli Zamanlar’ adlı romanında kadınlar ve siyasal tarihle birlikte uzlaşma kültürüne ilişkin önemli iletiler de veriyor.

Mustafa ASLAN

———–

Sevinç Çokum, Deli Zamanlar (roman) Kapı Yayınları’nda 1. Basım: Ağustos 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016