OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

deli filozof

 

Deli Filozof

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yapıtlarını yeniden yayımlamayı sürdüren Everest Yayınları yazarın ‘Deli Filozof’ adlı yapıtını okurla buluşturdu.

 

Felsefe ve…

Hüseyin Rahmi Gürpınar ‘Deli Filozof’ ta yaşama ve dünyamıza ilişkin felsefi görüşler ileri sürüyor. Bunu da zaman zaman çok çatışmacı bir yöntemle veriyor, yapıt bağrında birçok felsefi konuyu barındırmasına karşın. Toplumun her alanındaki farklılıklarını karşıtıyla birlikte sunuyor, yazar. Dinden aşka kadar toplumsal yaşamın her alanına uzanan konulara örnekler sunuyor.

“İnsaniyetin başını döndüren işte üç büyük cinayet amili:Aşk, hırs, para…” (s.362)

istanbul

Hüseyin Rahmi Gürpınar öteki yapıtlarında olduğu gibi ‘Deli Filozof’ adlı yapıtında da uzam olarak İstanbul’u seçtiği görülüyor. Onun bu yapıtı sayesinde dünden bugüne kentte yaşanan değişiklikleri görmeyi olanaklı kılıyor.

“…İşte Sultanselim medresesi ve camii, Burmalı Cami, Saray Çeşmesi, Aynalı Çeşme,  Yeşil Direk Cami ve mektebi, nihayet Sırmakeş Cami ve külahsız bodur minaresi, tamam karşısında musluğu kopmuş, yalağı taş toprakla dolmuş bir kuru çeşme, arka cihette yeşillikler ekili bostanlar….”(s.193)

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Deli Filozof adlı yaptında uzam olarak İstanbul’u seçtiği görülüyor. İzlek olarak çeşitlilik gösteren yapıtta karşıtları çatıştırıyor.

Mustafa ASLAN

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Deli Filozof, Everest Yayınları’nda I. Basım:Haziran 2013, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016