OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

defne ongun müminoğlu’ndan 3 kitap

IMAG1634

defne ongun müminoğlu’ndan 3 kitap

Defne Ongun Müminoğlu’nun  çocuklara yönelik ‘Cinsellik,’ ‘Sosyal Yaşam’ ve ‘Kork-mu-yo-rum’ adını taşıyan üç yapıtı Artemis Çocuk Yayınları arasında okura sunuldu.

Defne Ongun Müminoğlu, Burcu ve Berk adlı iki kardeş ve köpekleri Dost’un olduğu ‘Sosyal Yaşam’ dışındaki iki kitabında  konuyla ilgili uzman desteğini alındığı görülüyor.

sosyalleşmek

Defne Ongun Müminoğlu çocuklara ‘Sosyal Yalşam’ konusunda yazdığı yapıtında aileden başlayarak çocuğa kazanması gereken davranışları kahramanları aracılığıyla veriyor. İzmir’e uçakla yapılan bir gezinin anlatıldığı bu kitapta toplu kullanım alanlarından daha birçok durumlarda çocukların hangi olumlu davranışları sergilemeleri gerektiğini öuyküsü çerçevesinde anlatıyor.

IMAG1640korkular

Defne Olgun Müminoğlu ‘KORK-MU-YO-RUM’ adlı yapıtta kahramanları arcılığıyla çocuk ve korku konusunu, çocukların anlayacağı bir dille  irdeliyor. Anne babalar çoğunlukla çocuklarının korkuları konusunda çaresizliğe düşerler ve sorunun üzerini örtüp, “Yok öyle birşey,” demekten başka bir çare kalmıyor. Çocuklar yalnız kalmaktan ve karanlıktan korktuklarını açıkça söylemeseler de, bunu belli eden davranışlarda bulunuyor.

Müminoğlu, kitaba danışmanlık yapan Feriha Şenkaya Dildar’ın da destekleriyle korkuları çocukların anlayabilecği bir biçimde sınıflandırırken aslında korunma duygusunun bir ürünü olarak korkunun doğal birşey olduğu belirtiliyor. Ama korkulardan da kurtulmak gerektiğini hemen ekliyor, yazar.

IMAG1635cinsellik ve çocuklar

Çocuklarımıza en zor açıklama yaptığımız ya da konuştuğumuz konulardan birisi cinselliktir.  Defne Ongun Müminoğlu ‘Cinselliği Keşfediyoruz’ adıyla konuyla ilgili uzman Dr. Perihan Özcan’dan da destek aldığı yapıt Artemis ÇocukYayınları arasında okura sundu. Müminoğlu yapıtında cinsel farklıkları ortaya koyarak başlıyor işe. Cinsiyet farklılığı ve üremele kavratmaya çalışıyor, kedi yavrularının annelerinin sütlerini emmeleriyle…

Müminoğlu, kadınlarla ilgili yerleşik kimi değer yargılarının yanlışlığını günlük yaşam içinden verdiği örneklerle çocuklara gösteriyor. Sadece değer yargılarını mı? Hayır cindiyet ve cinsellik konularını üremeye değim uzanan bir alanda anlatıyor, bir öykü çerçevesinde.

Mustafa ASLAN

———————

1-Defne Ongun Müminoğlu, Sosyal Yaşam(Toplu Yaşama Kuralalrı) Çizen:Esra İlter Demirbilek, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Mayıs 2014

2-Defne Ongun Müminoğlu, Cinsellik (Cinselliği Keşfediyoruz)Çizen:Esra İlter Demirbilek, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Mayıs 2014

3-Defne Ongun Müminoğlu, KORK-MU -YO-RUM (Korkularımızı anlamak ve yenmek)    Çizen:Esra İlter Demirbilek, I. Basım: Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Mayıs 2014

Updated: 02 Haziran 2014 — 07:01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016