OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

darwin ve evrim teorisi (marc Giraud)

darwin ve evrim teorisi (Marc Giraud)

Marc Giraud ‘Darwin ve Evrim Teorisi’ adlı yapıtında karşımıza doğabilimci, çevreci bir darwin çıkarırken evrim teorisini de hayvanlar üzerinden veriyor, her ne kadar ‘Türlerin Kökeni’nde darvin’in hayvalara bakışa açımızı engelleyen önyargıları yıkmaya çalıştığını söyleyerek.. Yapıtta hayvanların çok ilginç özellikleriyle de karşılaşıyoruz, evrim teorisi anlatılırken.

Yazarın önsöz’de belirttiği  Darvin’in ‘Evrim Teorsi’ değil ‘Türlerin Dönüşümü”nü dillendirdiğini belirterek , yapıtını bütünüyle asıl kaynak Darvin’e dayanarak oluşturduğu görülüyor.

darvin ve doğa

Marc Giraud’un ‘Darwin ve Evrim Teorisi’ adlı yapıtı bir biyografi kitabı olmamakla birlikte Darvin’in yaşamını doğa ile ilşkisne ve bu konuda çalışmalarına bağlı olarak veriyor. Doğa ile ilgili çok şey öğrenmenin yanı sıra Darvin’in yaşamı hakkında da bilgi sahibi oluyor okur.

 

hayvanlar dünyasından

Hayvanları da birey olduğunu belirten Marc Giraud’un ‘Darwin ve Evrim Teorisi’ adlı kitabı hayvanlar hakkında ilginç bilgiler veriyor, Darvin’in yaşamı ve ‘Evrim Teorisi’ ne bağlı olarak. Örneğin filler gecede kaç saat uyur? Sivrisineklerin bekaret kemeri olduğunu biliyor muydunuz?

“Atlar manzaradaki en ufak bir değişikliği fark ederken, eğitilmiş güvercinler Picasso ve Monet’nin resimlerini birbirlerinden ayırt debilmektedirler.” (s.233)

‘Darwin ve Evrim Teorisi’ adlı yapıtında Marc Giraud Evrim Teorisi ve Darvin’in yaşamına bağlı olarak, doğa özellikle hayvalar üzerinden veriyor.

Mustafa ASLAN

———————————-

Marc Giraud, Darwin ve Evrim Teorisi, Çeviren: Özgü Berksoy, I. Basım:Alfa Yayınalrı, İstanbul, Aralık – 2012

 

Mustafa Aslan Kimdir?

MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’İN MUSABEYLİ İLÇESİNE BAĞLI BALİKLİ KÖYÜ’NDE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİ’NDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
-PORTAKAL DEDE
-BAY KEK-Mutfaktan Kaçış-
-MUTFAKTA ŞENLİK VAR
-UÇAN EŞEK

AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016