OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

dante

IMAG2510 Dante

İlahi Komedi”nin yazarı Dante’nin şiirleri İtalyanca – Türkçe olarak Everest Yayınları tarafından Kemal Atakay çevirisiyle okura sunuldu.

1265 yılında Floransa’da doğan Dante’nin şiirlerini yer aldığı yapıtta şiirleriyle ilgili geniş açıklamalar da yer alıyor. Şiirlerin yazılışıyla ilgili bilgilerin yanı sıra şiirde geçen bir yerin,  kişinin, olayın veya terimin açıklaması da yapılıyor. Okurun bilmediği ya da kafasında soru işereti bırakacak bir konu kalmıyor böylece.

dante’nin aşk şiirleri

Dante Floransa’da aşk şiiri yazan şairlerinden birisi olarak öne çıkıyor, 1283 yılında. Elbette bu ün boşuna olmadığı şiirleri okunduğunda görülüyor. Aşk ve kadın üzerine şiirlerinde iyiden iyiye kafa yoran bir Dante ile karşılaşıyoruz.

”                               54

Güzelliğin geçtiği  şu yoldan,

Aşk’ı uyandırmak için zihne girdiği,

Lisetta geçiyor neşeyle,

beni elde edeceğini sanan birisi gibi.

Ve eteğine vardığında o kulenin,

ruh razı olduğunda açılan,

birden bir ses işitiliyor:

“geri dön güzel kadın, durma:” (s. 243)

komedya’ya …

Dante’nin şiirleri Komedya’ya giden yolu görmemizi sağlıyor. Şiirler incelendiğinde  gelişim açıkça görülüyor. Yapıta yazılan ‘giriş’ yazısında buna değiniliyor.

“….

Bu örnekler Dante’nin şiirinde Şiirler‘den Komedya’ya uzanan sürekliliği hangi açılardan inceleyebileceğimizi göstermektedir. Bu süreklilik, sürekli ilerleme ve gelişmede de son derece açık olarak görülür: üslup gelişimi açısından yukarıda sözünü ettiğimiz klasik ve özellikle Şiirler‘de görülen gizilgüçlerin gerçekleşmesi olduğu görülür.” (.s 33)

Dante’nin şiirleri ve şiirlerindeki önemli anahtar sözcüklerin anlamını bilmek isteyenlere…

Mustafa ASLAN

———————

Dante, Şiirler, Çeviren:Kemal Atakay, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016