OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

damla damla günler IV

20160123_175943Damla Damla Günler IV

Adalet Ağaoğlu’nun günlüklerinin dördüncü kitabı olan ve 1990-1996 yıllarını kapsayan yapıt ‘Damla Damla Günler IV’ adıyla Everest  Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

 

ÖZALLI YILLAR

Adalet Ağaoğlu günlüklerinin dördüncü kitabı ‘Damla Damla Günler IV’ de Özallı yıllara da değiniyor. Bu dönemde sanat ve siyaset alanında gelişmelerin dışında bölge ve dünyadaki gelişmeleri de aktarıyor. Burada göze çarpan en belirgin özellikle Amerika ile yakın ilişkiler kurulduğu  yıllar olarak ortaya çıkıyor.

 

KÖRFEZ SAVAŞI

Adalet Ağaoğlu günlüklerinde Körfez Savaşı öncesinden başlayarak gelişmeleri günlüklerinde kayıt altına aldığı görülüyor. Irak’ın bombalanması ve sonrası da, yazarın günlüklerinde yerini aldığı görülüyor. Körfez savaşı öncesinde ülkemizdeki gelişmeleri iyi gözlemlemek açısından dikkat çeken notları olduğunu da belirtmek  gerekiyor Adalet Ağaoğlu’nun.

siyasi cinayetler

Adalet Ağaoğlu Damla Damla Günler IV’de ülkemizde işlenen siyasi cinayetlere de değiniyor. Zaman zaman daha önce işlenen siyasi cinayetlere de dönerek bir faili meçhul dizisinden söz ediyor diyebiliriz. Abdi İpekçi’den Çetin Emeç’e, Uğur Mumcu’ya… ve Sivas Soykırımı’na uzanan karanlık bir yol.

1990-96 yılları arasında Körfez krizi sonrasındaki ülkemizde işlenen siyasi cinayetler ve başlayan terör olayları dikkat çekici boyutlara ulaştığı görülüyor.

edebiyat ve sanat dünyasından

Aslında ‘damla Damla Günler IV’ ağırlıklı olarak sanat edebiyat dünyasının 1990-96 yıllarındaki nabzını da tutuyor. Buna yazarın özel ilişkilerini de katarak düşünürsek ortaya rekli bir yapıt çıkıyor. Hem Adalet Ağaoğlu’nun yapıtlarıyla birlikte özelini de bilmek/öğrenmek isteyenler için dikkat çekici bir yapıt olduğunu söylemek gerekiyor.

Adalet Ağaoğlu’nun günlüklerinin dördüncü kitabı ‘Damla Damla Günler IV’ dünden bugüne bir bellek görevi görüyor.

 

Mustafa ASLAN

—————–

Damla Damla Günler IV (Günce), Adalet Ağaoğlu, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ocak 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016