OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Damla Damla Günler-3

20160112_192855

Damla Damla Günler-3

 

12 eylül darbesi ve aydınlar

Adalet Ağaoğlu ‘Damla Damla Günler III’ adlı yapıtındaki günlükleri hemen 12 Eyül darbesi  sonrasını  izleyen günlerden oluşuyor. Yazar, anılarında  demokrasinin askıya alındığı günleri ağırlıklı olarak sanat edebiyat ve eğitim çevrelerinden yola çıkarak veriyor. Bir kadın duyarlılığı duyumsanıyor, Adalet Ağaoğlu’nun günlüklerinde. Çünkü tutuklu yakını anne ve kardeşlerin o günlerde neler yaşadıklarını ancak bir anne ve kadın duyarlılığı ile verilebilirdi, bence.

“Tutukevleri kapılarında oğullarını, kızlarını, eşlerini görebilmek için bekleşen anneler, eşler, kızlar tuvalet ihtiyaçlarını nerede gidermekteler acaba? İstanbul dışında gelenler ..” (s.308)

sanat edebiyat

‘Damala Damla Günler-III’  bir yerde 1984-1989 yılları arasındaki (Adalet Ağaoğlu’nun içinde olduğu ve yakınlarında gerçekleşen) sanat edebiyat olaylarını da veriyor. Elbette 12 Eylül gibi bir darbe sonrasındaki atmosferi iyi verdiğini de belirtmek gerekiyor.

Yazar zaman zaman 27 mayıs ve 12 Mart günlerine de dönüş yaparak 12 Eylül darbesiyle karşılaştırmalar yapıyor. Kimileyin yazdığı günlükler açısından da, bakıyor bu olağanüstü dönemlere. Günlükleri ve romanlarının kalem alınış nedenleri ve sonrasında yaşananlara ışık tutuyor.

“12 Eylül’ün 5. yılındayız. Kutlama mı yapılacak, ‘unutmayın haa’lara mı getirilecek?

İçerdekilerin davları hala bitmedi; bitmek ne kelime, başlamadı ki… desene. Geçenlerde TBMM’nin bu yılki açılışında Evren yine çizmeyi aştı.” (s.211)

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Damla Damla Günler  III’ adlı yapıtındaki anıları bir anne ve bir aydın duyarlılığıyla paylaştığı günlüklerinden oluşuyor. Bir karanlık dönemin birkaç yılına da ışık tutmaya çalışıyor, yazar.

 

Mustafa ASLAN

——————-

Damla Damla Günler III (Günlük), Adalet Ağaoğlu, I. Basım:Everest yayınları, İstanbul, Aralık 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016