OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Damla Damla Günler-2

IMAG3645Damla Damla Günler II

Adalet Ağaoğlu anılarının ikinci bölümünü oluışturan ‘Damla Damla Anılar II’ adıyla Everest Yayınları arasında okura sundu. Ağaoğlu yapıtında yakın tarihimizde yer alan siyasi cinayetlerle ilgili duygularını okurla paylaşmanın yanındasanat/edebiyat dünyamızın önemli adlarıyla ilgili değerlendirmeleri de yer alıyor.

siyasi cinayetler

‘Damla Damla Günler’ adlı yapıtındaki günlüklerinde yakın tarihimizdeki 12 Eylül darbesine doğru giderken işlenen siyasi cinayetleri de okuyoruz:Bedri Karafakioğlu’nun, Ümit Kaftancıoğlu’nun , Abdi İpekçi’nin, Cahit Orhan Tütengil’in… öldürülmeleri. Anakara-Bahçelievler’de 8 TİP’li gencin öldürülmesi olmak üzere, cinayetlerin Adalet Ağaoğlu’nu çok etkilediği görülüyor.

“Safın safı, güzelin güzeli meslektaşım Ümit Kaftancıoğlu öldürüldü. Birkaç ay önce yollarda ‘avlanması’, karga tulumba edilmesi yetmemiş demek.

Daan! Vurdular.

TİP’li yedi genci katledenler, Bahçelievler katilleri adları, sanları varken, bulunamıyorlar; bulundular , denirken yok oluş…” (Damla Damla Günler II, s.136)

orhan kemal

Adalet Ağaoğlu ‘Damla Damla Günler II’ adlı yapıtındaki günlüklerde Orhan Kemal’den de söz ediyor. Orhan Kemal’den aslında yapıtın ilk kitabında da söz edilen günlükler bulunuyor.

Adalet Ağaoğlu, günlüklerinin ikincisinde Orhan Kemal’e ilişkin görüşleri yer alıyor. Yazar Orhan Kemal Roman Ödülü aldığı günlerdeki duygularını yazarken usta yazara duyduğu hayranlığı açıklıyor.

“Yazar şair dediğin Yaşar Kemal, Behçet Necatigil ya da Martin Eden gibi bir şey olur. Hele Orhan Kemal’a saygı ve selamına durmadan geçmemeliyim.” (Damla Damla Günler II, s.71)

sevgi soysal

Sevgi Soysal, Adalet Ağaoğlu’nun günlüklerinde önemli yer tutan kişiler arasında yer alıyor. ‘Damla Damla Günler I-II’ de yazar yazarımızla ilgili bilgi veriyor. Soysal’ın yapıtlarının ortaya çıkışı,  Mümtaz Soysal’la evliliği, tutukluluk günleri, Adana’da sürgünlük ve aramızdan ayrılışı…

Kadın Dayanışması diye bir gazete çıkıyor. Yarın, Sevgi Soysal’ı kaybedişimizin ikinci yılı. Gazeteye Sevgi’nin anısına “Tutkulu Perçem’ den Bakmak” başlıklı bir yazı yazmıştım, çıkmış.”(Damla Damla Günler II, s.118)

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Damla Damla Günler II’ de sanat/edebiyat dünyamızın önemli adlarıyla ilgili kimi değerlendirmelerinin yanı sıra, yakın geçmişte yaşanılan siyasal olayları da okuyoruz.

MustafaASLAN

————————

Damla Damla Günler II (Anı), Adalet Ağaoğlu, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ağustos 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016