OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

damla damla günler-1

IMAG3644Damla Damla Günler-1

Adalet Ağaoğlu’nun anılarını yazdığı ve 1969-1976 yıllarını kapsayan yapıtın adı ‘Damla Damla Günler-I’ adını taşıyor.

sanat dünyamızdan

Yapıt sanat dünyamızdan birçok önemli kişiyle ilgili değerli bilgiler veriyor, yazarın yaratma yapıtlarını sürecini öğrenmenin yanı sıra. Birçoğu bugün yaşamayan sanatçılarımızı hem anmak, hem de Adalet Ağaoğlu’nun gözünden okumak bir başka tat veriyor. Elbette bir çok anı kitabı da okumuş olabiliriz, bu yapıtta adı geçen yazarlarımız, sanatçılarımız hakkında. Bu yapıtta sadece yazarlar yer almıyor. Tiyatromuzun, düşün dünyamızın ve elbette edebiyatımızın değerli yazarlarını konuk ediyor, ‘Damla Damla Günler-1.’

Yazar, sanat ve edebiyat dünyamızın değerli adları konusunda kimi anılarını aktarmanın da ötesinde onların yapıtları hakkında  kişisel yargılarını da paylaşıyor.

“militan sonrası Halkın Dostları. Genç şairlerimiz Behram-oğlu’larla güzel buluşmalarımız da olmakta. Fakat asıl Şapkam Dolu Çiçekle’deki hemen hemen tüm toplu şiirlerini okuduktan sonra, şiir damarımı canlandıran Cemal Süreya ile buluşup tanışmamız da var.” (s.299)

12 mart günleri

Adalet Ağaoğlu ‘Damla Damla Günler-1’ adlı yapıtında 12 Mart darbesinden de yaşadıkları ölçüsünde söz ediyor. Başta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı, sorgusuz sualsiz gözaltı ve tutuklamalar yapıtta  önemli yer tutuyor.

“” (…) Dört Amerikalı çavuşu kaçıranların rehinelerini bırakıp, bulundukları daireyi terk ettiklerini öğrendik. Çavuşlar da ellerini kollarını sallaya sallaya kalkıp yerlerine dönmüş, ‘ilgilileri aramışlar’. Sonradan öğrendiğimize göre, yok efendim polis o binaya başka bir iş için gitmiş de, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan  ve arkadaşları da kendilerine teslim olmuşlar…”  (s. 144)

özerk trt mücadelesi

Adalet Ağaoğlu bir dönem çalıştığı TRT’deki günlerinden söz ediyor. Ağaoğlu’nun anılarında TRT ile ilgili olarak öne çıkan siyasal iktidarları baskısından uzak bir kurumun mücadelesi veriliyor, yani özerk bir TRT için

“Almanların I. Müsteşarı ile Emil, Sunuhi ve Muammer Sun ayrı masadalar ama, bize yakınlar. Onları TRT özerklik savaşlarıyla baş başa bıraktığım için mahcubum. Neyse ki onlar bu konudaki haklılığımı başkalarına da anlatma inceliği göstermekteler. Daha çok utanıyorum.”  (s.s. 131-132)

Adalet Ağaoğlu’nun anılarının ilk kitabı olan ‘Damla Damla Günler-I’ siyasal tarihimizin yanı sıra edebiyat/sanat tarihimiz açısından da önem taşıyor, yazarın özel tarihini geride tutarak söyleyecek olursak.

Mustafa ASLAN

———————

Damla Damla Günler-1 (1969-1976) (Anı), Adalet Ağaoğlu, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Temmuz 2015

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016