OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği

Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği

İran edebiyatının saygın adlarından Mustafa Mestur’un adını Hz. Ali‘nin dünyayı tanımlayan; “Allah‘a yemin olsun ki; benim yanımda sizin dünyanız cüzamlı birinin elindeki domuz kemiğinden daha hakir ve alçaktır.” sözünden alan romanı beş bölümden oluşuyor Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği adlı romanı.

Mestur, romanında günümüz insanını çeşitli yönleriyle  irdeliyor.

ÇOCUK VE ÇOCUKLUK

“Çocukların yaşamdan daha hızlı oldukları” gerçeğinin altını çizen  Mustafa Mestur’un  Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği  adlı romanında  çocuk ve çocukluğun öne çıkan izlekler arasında olduğu görülüyor.

Yapıtın ilk sayfalarında boşanmak üzere olan bir çiftin kızı Turna’yı okurla tanıştırıyor, yazar.  Boşanmak üzere olan anne hamiledir ve kürtaj yaptırmayı düşünüyor. Anne baba ayrı yaşamaya başladıktan sonra kızın iki kez psikologa gidecek kadar etkilendiğini okuyoruz. Baba da görüyor, parçalanmış ailenin çocuğu olumsuz etkilediğini.  Mestur’un okuru çocuk izleğine bağlantılı olarak  aşk ve evlilik konularına   doğru çektiğini görüyoruz.

 

KADIN, AŞK VE EVLİLİK
Mustafa Mestur’un Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği ‘nde kadın, aşk ve evlilik izleklerinin ağırlıkta olduğunu söylemek gerekiyor. Kadının açıkça yüceltildiği bölümler yazarın tavrını açıkça koyduğunu söylemek gerekiyor: Kadınların “hayat vermek adına kendi hayatlarından olduklarını” sözü uzatmadan belirtiyor.

Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği adlı  romanın başında Danyal adlı kahramanın haykırdığı sözler bu izleklerden aşk ve evlilik konularına  açıklık getirdiğini düşünüyorum. Havran Apartmanı’nın dördüncü katından, Danyal, aşkla başlayan evlilik sürecinin çocuk çoluk sahibi olduktan sonra bir çıkmaza girdiği konusunu gündeme taşıyor. Kahramanımız sözünün bundan sonrasını çıkmaza giren evliliğin durumu üzerine yoğunlaştırıyor ve nedenlerini de kendince açıklıyor.

Yapıtta, Hollada’da yaşayan Mehnaz’ın İran’daki Hamit’le olan duygusal ilişkisi aşkın zaman ve uzamla doğru orantılı olmadığını sunuyor. Bu duruma uymayan aşkının üzerinden başka birine aşık olanların romanda yer aldığının imlerini vermek gerekiyor.

Yapıtın ilginç karakterlerinden Süsen ve Kiya olduğunu söylemem gerekiyor. Bir hayat kadını olan Süsen ve hapishanedeki eski belalısı Gulam’ın gönderdiği  Kiya ile başlayan ilişkisi yapıtın ilerleyen sayfalarında bambaşka bir yöne gidiyor.

Mustafa Mestur’un Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği adlı romanında günümüz insanına önemli eleştirilerle sunuyor. Önemli iletilerin onun yazarlığında dikkate değer yönlerden olduğunu görüyoruz. Bu yöntem Mestur’un özgün yanlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Onun yapıtlarındaki derinliği de buralarda yani felsefi boyutunda  aramak gerektiği görüşündeyim.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::

Cüzzamlı Eller Ve Domuz Kemiği (Roman), Mustafa Mestur, Çeviren:Turgay Şafak, I. Basım:Ağaç Yayınları, İstanbul, Ocak 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016