OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

cumhuriyet bayramı

CUMHURİYET BAYRAMI

Atatürk, 28 Ekim 1923 günü akşam yemeğinde bulunan konuklarına, “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” dedi. Bu konuklar Kemalettin Sami Paşa, Milli  Savunma Bakanı Kazım Paşa, İsmet Paşa, Fethi Okyar, Rize Milletvekili Fuat ve Afyonkarahisar Milletvekili Ruşen Eşref Ünaydın idi.

Konuklar, genel olarak bu kararı benimsediler. Program yapımı ve görev bölüşümünden sonra, İsmet Paşa dışındaki konuklar Çankaya’dan ayrıldılar.

Atatürk ve İsmet Paşa birlikte Cumhuriyetin İlanı Yasasına ilişkin tasarıyı hazırladılar. Bu tasarı şöyleydi:

1-Türkiye Devleti’nin hükümet şekli Cumhuriyet’tir.

2-Türkiye devleti, Büyük Millet Meclisi tarafınfdan yönetilir.

3-Türkiye Cumhurbaşkanı devletin reisidir. Bu sıfatla gerek gördükçe Meclise ve Bakanlar Kurulu’na başkanlık eder.

4-Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi çoğunluğunca milletvekilleri arasından bir devre için seçilir.

5-Başbakan Cumhurbaşkaı tarafından, Meclis üyeleri arasından seçilir. Bakanlar, Başbakan tarafından Meclis üyelerinden seçildikten sonra, Cumhurbaşkanının onayına sunulur.

 

29 Ekim 1923 günü, Halk Partisi grubunda Atatürk tarafından teklif edilen tasarı tartışıldı.

İsmet Paşa’nın konuşmasından sonra Abdurrahman Şeref  kürsüye gelerek,  “Hükümet  şekillerini saymaya gerek yok. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir… Kime sorarsanız sorunuz bu, cumhuriyettir. Doğan çocuğun adıdır. Ama bu ad bazılarına hoş gelmezmiş, varsın gelmesin” dedi.

Hemen toplanan Büyük Millet Meclisince de müzakere edilen kanun, “yaşasın Cumhuriyet ” sesleri ve alkışlarla kabul edildi.

29/30 Ekim 1923 gecesi saat 20.30′da meclisce Cumhuriyet kararı verildi. Karardan on beş dakika sonra, saat 20.45′te Ankara milletvekili Gazi Mustafa Kemal Paşa Cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal hükümet kurma görevini İsmet İnönü’ye verdi. Meclis Başkanlığı’na ise Fethi Okyar seçildi.

Updated: 26 Ekim 2011 — 18:44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016