OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

cumartesi yalnızlığı

IMAG1831

Cumartesi Yalnızlığı

‘Cumartesi Yalnızlığı’ Selim İleri’nin ilk yapıtının olması yanında ilk öykü kitabı olma özellğini de taşıyor. yapıt Everest Yayınları’nca okura yeni baskısıyla sunuldu.

kitaplara girmemiş  öyküler

Selim İleri’nin ‘Cumartesi Yalnızlığı’ adlı yapıtında ‘kitaplara girmemiş hikayeler’ adıyla bir bölüm daha var, kitabın  birinci ve ikinci baskısında yer alan öykülerin dışında. Kitaplarına girmemiş öykülerin adları şöyledir:Bi keman, Yıllar var ki, Eski bir kalbim, Prens Hamlet’in trajik öyküsü, Suva dö Pari.

kanlı pazar ve istanbul

Selim İleri ‘Cumartesi Yalnızşığı adlı öykü kitabındaki yapıtlarında, uzamın İstanbul olduğu ülkemizin yakın tarihinde yaşadıklarına ilişkin görünümler de sunuyor. Kitaplarına girmemiş öyküler arasında yer alan “Yıllar Var ki” adlı öyküsünü buna örnek verebiliriz. Yazar, uzamın İstanbul olduğu öyküsünde Kara Pazar’ı işliyor.

“…Az mı kızmıştın Kanlı Pazar’da seni yalnız bırakıp kaçtığımda Önüme çıkan her arka yoldan, her saklı yoldan. Sıcak bir gündü. Güneş ilkyaz güneşiydi. Sabah erkenden buluşmuştuk. Korkuyordum, senin de gitmeni istemiyordum. Bana kalsaKanlıca’ya pudra şekerli yoğurt yemeye gidecektim.” (s.s. 115-116)

‘Cumartesi Yalnızlığı’ Selim İleri’nin yazınsal dünyasına olduğu kadar Türk öykücülüğünün gelişimine de ışık tutuyor.

 

Mustafa ASLAN

———————-

Selim İleri, Cumartesi Yalnızlığı, (öykü), 5. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016