OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Cthulhu’nun Çağrısı

IMAG3570 (1)Cthulhu’nun Çağrısı

H.P. Lovecraft’ın bütün eserlerini yayımlamayı sürdüren Alfa Yayınları ‘Cthulhu’nun Çağrısı’ adlı altıncı yapıtı  da okurlarla buluşturdu.

“Malone boş yere titremiyor korkusundan- çünkü daha geçen gün bir görevli, şaşı gözlü, kara kuru bir acuzenin koyu gölgeli bir mahzenin girişinde, küçük bir çocuğa bozuk bir dille fısıldayarak bir şeyler öğrettiğini duydu. Görevli kocakarının söylediklerini dinledi ve tekrar tekrar söylenen sözlerin çok acayip olduğunu düşündü.” (Red Hook’da Dehşet, s.231)

öyküler

H. P. Lovecraft’ın Cthulhu’nun Çağrısı’ adlı kitabında yer alan ürünler şöyle sıralanıyor: Pusudaki Dehşet, Duvarların İçindeki Sıçanlar, Adlandırılamayan Festival, Piramitlerin Altında, Lanetli Ev, Red Hook’da Dehşet, O Adam, YerAltı Mezarlığında, Serin Hava, Cthulhu’nun Çağrısı, Pickman’in Modeli, Gümüş Anahtar, Sisler içinde Uçurumun Kıyısında, Duran Tuhaf Ev, Uzaydan düşen Renk, Torun, Necronomicon’un Tarihi, Kadim Halk ve Ibid.

“Mayısta böcekler ortaya çıktı ve Nahum’un evi vızıldayan, sürünen hayvanlarla tam bir karabasana döndü. Yaratıkların çoğunluğunun görünüşleri ve hareketleri pek alışıldık türden değildi; geceki davranışları ise daha önceki deneyimlere pek uymuyordu.” (Uzaydan Düşen Renk, s. 407)

 

öykülerin yazılış serüveni

Yapıtı dilimize kazandıran Hasan Fehmi Nemli öykülerden kimilerininm yazılış serüvenini de hemen öykünün başına eklediği görülüyor. Öyküyü okumadan önce yazılış serüvenini okumak okurun ilgisini iyice artırıyor. Örneğin “Pusudaki Dehşet” adlı öykü   Lovecraft’ta sipariş edilmiş bir öykü Yazar öyküyü 1922 Kasımında yazıyor.Öyküdeki olayların geçtiği yere gelince  Çünkü öyküde Fırtına Dağları’ndan söz ediliyor. İşte bu dağlar gerçekte Catskill Dağları olduğu belirtiliyor. Ayrıca “Pusudaki Dehşet ” adlı öykünün  “Uyku Duvarının Ötesi” adlı öyküyü anımsattığını belirtmek gerekiyor.

“Söylemek istemezdik, ama kutsal kalıntı 1683’te Jean Grenier adında bir Fransız tüccar tarafından çalındı. Katolik irfanı sayesinde, çocukluğundan beri annesinin dizi dibinde Aziz Ibid olarak hürmet etmeyi öğrendiği nitelikleri tanıdı. Grenier bu kutsal sembole bir Protestan’ın sahip olmasının ateşlediği erdemli öfkeyle bir gece…” (Ibid, s.468)

H.P. Lovecraft’ın ‘Cthulhu’nun Çağrısı’ adlı yapıtında yer alan öyküler ötekiler gibi ilgiyle okunabiliyor.

Mustafa ASLAN

———————

Cthulhu’nun Çağrısı (öykü), H.P. Lovecraft, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Temmuz 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016