OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÇORAP TEKİ

ÇORAP TEK13174084_122605344819634_4119206907300500692_nİ

Erhan Pınarbaşı’nın on bir öyküsünün yer aldığı ve bir öyküsünde geçen sözcüklerden (tamlamadan) yola çıkarak adını alşan Çorap Teki adlı yapıtı okurlara sunuldu.

TOPLUMSAL KONULAR

Erhan Pınarbaşı’nın Çorap Teki adlı kitabında yer alan öykülerin ortak özelliklerinden birisi de, en önemlisi toplumsal konuları işliyor olası olarak gösterebiliriz.

ülkemizde yaşanan hassas dönemlerdeki insanımızın durumunu öykülendirmesi açısından da dikkat çeken öykülerle karşılaşıyoruz. Bunlaradn en önemlisi sayabileceğimiz Leylak Kokusu adlı öyküdür. Yazar, bu öyküsünde I. Paylaşım Savaşı yıllarında yaşanan acı olayların ip uçlarını veriyor. Yozgat’tan Sivas’ın Gemerek ilçesi Çepni Köyü’ndeki akrabalarına gelen Ermeni kızı Mişa ve ailesinin öyküsü veriliyor. Bu öyküde Mişa ile bir Türk gencinin öyküsü anlatılıyor.aşk Aile İstanbul’a gitme kararı alşıyor. Ailesiyle gitmeyip Türk genciyle evleniyor, Mişa adlı Ermeni kızı. Aile de bu evliliğe hiçbir şekilde karşı çıkmıyor.

KADINLAR

Erhan Pınarbaşı’nın Çorap Teki adlı kitabında yer alan öykülerde kadınlar ağırlıklı bir yer kaplıyor. Yazar daha çok kırsak kesimdeki kadınların durumların gözler önüne seriyor. Toplumsal yaşamımızda kadınların geri planda olduğu yıllardaki kırsal kesinm kadının iç burkan öyküleriyle karşılaşıyoruz.

 

 

 

 

değerli okurumuz,

bu yazı henüz tamamlanmadı.

saygıyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016