OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Çöplüklerin Sultanı

Çöplüklerin Sultanı

Çağdaş İran yazarlarından Mehdi Mirkiyayi’nin  Çöplüklerin Sultanı adlı İlk gençlik romanı Demavend Yayınları  arasında okurlara sunuldu. Yapıt kediler ve köpekler arasında geçen bir serüveni günümüz çevre sorunları içerisinde veriyor.

HAYVAN HAKLARI

Mehdi Mirkiyayi’nin Çöplükler Sultanı adlı yapıtında hayvanlar arasındaki serüveni insanların dünyasından ayırmadan veriyor.  Hayvanlara yapılan her türlü kötü edimin eleştirildiği yapıtta hayvan haklarını savunan bilinçli insanların kentlerde varlığını gösterdiğinin altı çiziliyor.

Kitapta gençlerin ruh sağlığını bozacak herhangi bile anlatıma vermeden hayvanlar konusunda duyarlılık vermesi oldukça anlamlı diye düşünüyorum.Çünkü çocuk ve ilk gençlik kitaplarının açmazlarından biridir, önemli sorunları aktarayım derken etik ya da ruhsal çıkmazları imlemesi istemeyerek de olsa.

 

DİL VE İLETİŞİM

Yalın ve anlaşılır bir dil kullanılan yapıtta dili düşüncenin geliştireceğini belirtiliyor. Bu konuda ilk gençlik romanında ” Dil düşünceden beslenir” (s.96)     Yine aynı sayfada kahramanlarımızdan Bebrek, Şirman’a “yağlı ve hileli dil”inden de  söz ediyor.

Yapıtın geneline baktığımız zaman farklı hayvan türleri arasında (kedi-köpek) iletişim gerçekleşiyor. Burada herhangi bir sorun yaşanmadığını görüyoruz. Hayvanlarla insanlar arasında bir iletişimin gerçekleştiğini görüyoruz. Buradaki iletişim hayvanlara arasındaki kadar doğrudan olmadığını görülüyor. İletişim sistemini oluşturan insanların kullandığı bir alfabe sisteminin yanı sıra jest ve mimiklerin  de yer tuttuğu görülüyor.

İnsanlar gibi olmasa da hayvanların da aralarında kurdukları bir iletişim sistemi olduğu görülüyor. Her ne kadar onların çıkardıkları sesleri anlamasak da  aralarında anlam yüklemleri yaptıklarını belirteyim.

Mehdi Mirkiyayi Çöplüklerin Sultanı adlı yapıtında gençlere çevre duyarlılığı verirken çevremizdeki hayvanların da bir dünyası olduğunu belirtiyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Çöplüklerin Sultanı (İlk Gençlik Romanı), Mehdi Mirkiyayi, Çeviren:Nurcan Altun, I. Basım:Demavend Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016