OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Çoklu Evrenler (Kuantum Fiziğinin Evrenleri)/mustafa aslan

 

çoklu evrenler kuantum fiziğinin evrenleri/mustafa aslan

‘Çoklu Evrenler’ i sorularla dünden bugüne bir tür evrenimizin öyküsü şeklinde veriyor Johm Gribbin. Alfa Yayınları arasında okuyucuyla buluşan ‘Çoklu Evrenler’ Kuantum Fiziği konusunda yapılan çalışmaları çok derinlere uzanmadan aktarıyor.

dünden – sicim teorisine ve tasarım ürünü evrene

John Gribbin ‘Çoklu Evrenler’in terim olarak kullanılmasından başlamadan önce evrenimiz konusunda yapılan çalışmalara da değiniyor. Tarihsel bir dizge içerisinde evren ve dünya konusundaki yapılan çalışmaları sunuyor, yazar. Baş bölümlerde ilk çalışmalar ağırlık kazanıyor. İlerleyen bölümlerde ise daha çok ‘Çoklu Evrenler’ konusu ağırlık kazanıyor.

Bruno’dan Galileo Galile’ye, Kepler’e Newton’a Kopernik’e, Einstein’e, sicim teorisine ve karadeliklere, evrenin bir tasarım ürünü olduğuna değin uzanan bir tarihsel dizge içerisinde sunuluyor, ‘Çoklu Evrenler.’

“Bir Albert Einstein’in bilmeceye getirdiği şimdiye kadarki en iyi öneriyi sağla:”Evren hakkında en anlaşılmaz şey, Evren’in anlaşiılabilir olduğudur”. Evren bizimkine benzer aklı olan akıllı varlıklar tarafından en azından belli bir kapsamda tasarlandığı için aklına anlaşılır gelir. Fred Hoyle bunu biraz farklı olarak ortaya koyar. “Evren” der, “bir danışıklı dövüştür”.” (s.226)

John Gribbin’in ‘Çoklu Evrenler’ konusundaki kitabını akademik bilgiye sahip olmassanız da rahatlıkla okuyabileceğiniz bir yapıt. Yapıtı okunabilir kılan yanlarından birisi Gribbin’in aktaracağı bilgileri tittizlikle seçmesinden,  öteki ise sorulara yanıt aramasından  kaynaklanıyor. Okur böylece konu dışı bilgiye boğulmamış oluyor. Dünya, evren ve bilim kurgu… konularına ilgi duyanlara önerilir.

————————————–

John Gribbin, Çoklu Evrenler (KUantum Fiziğinin Evrenleri) Çeviren:Emin Karabal, 1. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul-Eylül 2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016