OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

çok yapraklı ilişkiler


çok yapraklı ilişkiler

 

‘Çok Yapraklı ilişkiler’ kent ve insanı sorgulayan bir yapıt. Kentleşme sırasında örgütlü toplum olmak adı altında nelerin amaçlandığını da veriyor, yazarın Kapı Yayınları arasında çıkan yapıtında.

çevre

‘Çok Yapraklı İlişkiler’ adlı yapıtında Sevinç Çokum çevremizin kentleşme adı altında nasıl yok edildiğini veriyor. Romanın ilk bölümünde Yeni İnsan Araştırma Merkezi için kesilen ağaçları söz ederek ilk bölümde çevreye dikkat çekiyor. Kesilen ağaçların daha önce orada yaşayan canlıları nasıl etkidiği belirtiliyor. Sadece  orada yaşayan canlıların değil, insanların da çevreye ilişkin olumsuz gelişmelerden nasıl etkilendiği kimi yönleriyle görülüyor. Bu duyarlılık romanın sonuna kadar sürüyor.

 ”Önceleri halkın  çoluk çocuk pikniğe geldiği ağaçlık bir yermiş burası. Yeni İnsan Araştırma Merkezi yapılacağı zaman, on yıl öncesine kadar arazide bulunan yüzyıllık çınarların, çitlembik, ıhlamur ve erguvanların çoğu kesilmiş Canavar hızarın ağaçları biçmesiyle oralarda barınan binlerce serçe, saka, kızıl gerdan gibi kuşlar nereye sığınacaklarını bilemediklerinden, sağanak tonunda kanat sesleriyle, dağınık kara bulut kümeleri halinde dolanıp duruyorlarmış.” (s.1)

 

istanbul ve çorlu

Sevinç Çokum, ‘Çok Yapraklı İlişkiler’in de ağırlıklı uzam İstanbul olmakla birlikte yer yer Çorlu da kendini uzam olarak gösteriyor. Yapıtta, İstanbul güzellikleri ve çevre-kentleşme konusundaki olumsuz gelişmelerle  görülüyor.

“Arı Kuşu’nun Çorlu’da toprağa verilişinde oradaydı Yamaç. Başkan Bey de… İncelmiş uzamış:katı görünüşü ve zırhına bürünmüş sükutuyla kalabalığın önünde dikilip duruyordu. Hulki’nin baba ocağı bahçelik iki katlı evde yapılan okuma ve  yemek dağıtımından sonra kardeşi İhsan, – o da solgun  kirpikli fakat Arı Kuşu’na göre daha narin yapılı bir gençti-Yamaç’ı…” (s.310)

Sevinç Çokum, güzel Türkçesiyle dikkati çeken  ‘Çok Yapraklı İlişkiler’  adlı romanında dizginlenemeyen hırsın ve çıkar duygusunun insanlığı tehdit edebileceğini, “çıkarlarını korumak için başkaları harcamanın kaçınılmaz olduğunu “çocukluğu yokluk içinde geçen   kahramanı aracılığıyla birçok izlekle birlikte sunuyor.

 

Mustafa ASLAN

———————-

Sevinç Çokum, Çok Yapraklı İlişkiler, I. Basım: İstanbul, Mart 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016