OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÇOCUKLAR NASIL BAŞARIR?

ÇOCUKLAR NASIL BAŞARIR?
Mümin Sekman ile Dr. Bahar Eriş’in kaleme aldığı Çocuklar Nasıl Başarır? adlı yapıt Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Çocuğunuzla konuşmaya başladığınızda konuya hayalleri, umutları ve güçlü yönlerinden girebilirsiniz. Ardından hangi yönlerini daha geliştirmesi gerektiğine odaklanabilirsiniz.” (s.266)

ÇOCUĞUN BAŞARISIYLA İLGİLİ HER ŞEY

Mümin Sekman ile Dr. Bahar Eriş’in yapıtlarında velilerin merak ettikleri pek çok konu yer alıyor.  Çocuklar Nasıl Başarır? adlı yapıtta yer alan konulardan kimilerini şöyle sıralayabiliriz: Çocuklar Nasıl Başarır? Girişken Çocukların Gücü:Ailenin desteklediği yenilikçi gençler toplumu nasıl dönüştürür? Kendini gerçekleştiren kehanet.Başarı beklentisi başarıyı nasıl etkiliyor? Yıkıcı Golem etkisi:Çocuğa kırk kere başarısızsın dersen başarısız olur mu? Başarı kütüphanesi: Büyük bir kütüphane çocuğun kaderini nasıl değiştirir? Kelime hazinesi: Kullandığımız kelimeler çocukların kariyerini nasıl etkiliyor? Dayanıklılık eğitimi: Çocuklara vazgeçmenin gücü nasıl anlatılır? İrade gücünü geliştirmek:Çocuklar hangi yaşta ne kadar sabırlı? İdeal başarı yaşı: En büyük başarılar hangi yaşlarda gelir? Sporcu çocukların başarısı:Çocukları sportif kariyere ne zaman ve nasıl yönlendirmeli? İnatçı çocuğun gücü: İnatçı çocuk azimli çocuğa nasıl dönüştürülür? Dışlanmış çocuğun zaferi:Oyuna alınmayan çocuklar, kendi oyunlarını nasıl kurarlar? Sosyal zekanın başarıya etkisi:Çocuklara iyi insan ilişkileri kurmak nasıl öğretilir?Genetik olarak başarılı:Genler çocuğun başarısını ne kadar etkiler, Övgünün başarıya etkisi:Zekaya övgü mü çabaya övgü mü başarı getirir?Kahvaltının karneye katkısı:Başarının ne kadarı boğazdan gelir? Erken doğan yol alır:İlk çocuklar daha mı başarılı oluyor? Huzurlu kaybedenler: Bronz madalya mutluluk getirir mi? Akıllı alışkanlıklar: Başarılı bir alışkanlık ne kadar sürede nasıl yerleşir? Başarıyı bölüşmek:Çocuğunuz yeni nesil liderliğe aday mı? Para ödülünün notlara etkisi:Para ders başarısını satın alabilir mi? Başarıya odaklanmak: Konsantrasyonumuzu nasıl yeniden kazanabiliriz? Aynı anda tek bir iş:Çocuğunuz kirpi beyinli mi yoksa tilki beyinli mi? İsimlerin kariyere etkisi:Hangi isim algıyı nasıl etkiler? Başarı ve babalar: Başarılı olacak çocuğun arkasındaki baba nerede? Kendi göbeğini kendi kesenler:Erken yaşta anne babasını kaybeden dahiler kendini nasıl yetiştirdi? Gurbette galibiyet:Göçün başarıyla nasıl bir ilişkisi var? Bana bilgisayarımın bir oyunu mu bu:Bilgisayar oyunları okul notlarını nasıl etkiler? TV’nin başarıya etkisi:Televizyonu kapatmak, çocuğun aklını açar mı? Doğulan ayın başarıya etkisi: Çocuğun doğduğu ay ile başarı arasında nasıl bir ilişki var?, Hayat amacını erken keşfetmek: Kısa vadeli istekleri olan çocuklar mı, uzun vadeli hayalleri olan çocuklar mı? Sanatın başarıya etkisi:Bana başarılı olacak çocuğun tablosunu çizebilir misin Abidin? Başarı sırası:Sınıfta hangi sırada oturduğunuz başarı sıranızı etkiler mi? Kıtlık, bolluk ve başarı:Günlük hayatta yaratıcılık yokluktan mı, bolluktan mı beslenir?Başarının beden dili: Bir öğrenci sözlü notunu “sözsüz” vücut diliyle nasıl artırır?

 

“21. yüzyılın en önemli becerilerinden biri, liderlik. Liderlik deyince de akla “güç kavramı geliyor. Modern dünyada güç algısı hızla demokratikleşiyor. Eskinin kaba güç anlayışı, yerini zarif güç anlayışına bırakıyor. Siyasette bazen tersine eğilimler görülebilse de, özellikle iş dünyası bu yönde evriliyor.” (s.125)

 

Alfa Yayınları arasında okura sunulan, Mümin Sekman ile Dr. Bahar Eriş’in kaleme aldığı Çocuklar Nasıl Başarır? adlı yapıt başarı ve çocukla ilgili aklınıza gelebilecek hemen her sorunun yanıtını bulabileceğiniz bir yapıt özelliği taşıyor. Anne baba, öğretmenlerin kitaplığında bulunması gereken bir çalışma olarak görüyorum.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::.::::

Çocuklar Nasıl Başarır? (Kişisel Gelişim), Mümin Sekman ile Dr. Bahar Eriş, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016