OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÇOCUKLAR İÇİN GÖRGÜ KURALLARI

20160924_214215ÇOCUKLAR İÇİN GÖRGÜ KURALLARI

Büyülü Fener Yayınları arasında okura sunulan Şenay Duru’nun Çocuklar için Görgü Kuralları adlı yapıtta çocukların sosyalleşmesini, günlük yaşamda kolaylıklar sağlayacak konulardan oluşuyor. Ayrıca her bölümün dışında bölüm testleri alıyor.

Çocuklar için yemek yemeden selamlaşmaya, teknolojik aletleri kullanmaya, giyinmeye … kadar çok değişik alanlarda çocukların edimlerine dikkat çekiyor.

ÇOCUKLAR VE GÖRGÜ KURALLARI

Çocuklar İçin Görgü Kuralları adlı yapıt dokuz bölümden oluşuyor. Kitaptaki bölüm ve konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

I. Neden Terbiyeli Olmalıyız? Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Terbiye, nezaket, görgü nedir? Görgü kurallarıyla ilgili önyargılar, Yararlı olduklarıyla ilgili yargılar, Bölüm testi

2. Tanışmak, Tanıştırılmak, Selamlaşmak. İkinci bölümdeki konular şöyle sıralanıyor: Selam ve merhaba, Sen Mi, Siz Mi Demeli? Kimi Kime Tanıştırmalısın? Bölüm testi.

3. Görgülü Olmanın Olmazsa olmazları. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Lütfen, teşekkür ederim, rica ederim, özür dilerim,  Argo ve küfür, Bağırarak konuşmak, Sorun vaaar! Bölüm testi.

4.Sofra Adabı adlı bölümde yer alan konular ise şöyle sıralanıyor: Yemek yeme kuralları, Masa nasıl kurulur, biliyor musunuz? Restoranda, Ne nasıl yenir? Sakarlıklarla nasıl baş ederiz? Bölüm testi.

5. Dış Görünüş ve Temizlik adlı bölümdeki konular şöyle sıralanıyor: Nerede, ne giyilir? Vücut bakımı ve hijyen, İnsanlık halleri, Bölüm testi.

6.Değişik Ortamlarda adlı bölümdeki konular şöyle sıralanıyor: Davetliysen, Ev sahibiysen, Hediye almak, hediye vermek, ödünç almak, ödünç vermek, Sinemada, Tiyatroda, Konserde, Müzede, Bölüm testi.

7.Günümüz Teknolojisinin Doğru Kullanımı adlı bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Cep telefonu, İnternet kullanımı, Mektup ve kartpostal yazma keyfi, Müzik dinlerken ve bölüm testi.

8. Dışarıda ve Yakında adlı bölümde yer alan konular şöyle sıralanıyor: Toplu taşıma araçlarında, Trafikte, Bisiklet, kaykay ve paten, Bölüm testi.

9. Dışarıda ve uzaklarda adlı bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Okulda, Uçakta, Gemide, Konaklamalarda, Değişik ülkeler, değişik kurallar, Bölüm testi.

Şenay Duru’nun Çocuklar için Görgü Kuralları adlı kitabı sadece ebeveynlerin değil eğitimcilerin de edinmesi gereken bir çalışma, elbette çocukları da unutmadan eklemek gerekiyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………….

Çocuklar için Görgü Kuralları, Şenay Duru, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Ağustos 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016