OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

CLAUDE’UN İTİRAFLARI

claud

Bu kitap Emile Zola’nın  yayınlanan ikinci kitabı.O sırada Zola Hachette yayınevinde çalışıyor.Zola kitabı başka adla yayınlıyor.Fakat Hükümet kitabı Zola’nın yazdığını anlıyor.Kitap muzir bulunuyor.Hachette yayınevi basılıyor.Başka muzır yayın var mı diye.Zola işten atılıyor.

Zola kitabı yazıp yayınlama gerekçelerini şöyle açıklıyor.

”Biz, şair ve yazarlardan, ahlâk dersi vermemiz bekleniyor. Ben, cana can katmayı bilemem, ama kan ve gözyaşlarıyla dolu bir eserin sahibiydim, bana düşen bilgilendirmek ve teselli etmektir.”

“Bu sayfaları topluma kazandırmadan önce uzun süre tereddüt ettim. Bir vücudun ve bir kalbin tüm çıplaklığını gözler önüne sermek gibi bir hak olduğundan emin değildim; bir itirafın gizliliğini açığa çıkarmama izin verilir mi diye kendimi sorguluyordum…”

Roman 4 kişi arasında geçiyor.Çevredekiler bulanık bir şekilde görülüyor.

Yazar romanını Claude’un mektuplar şeklinde yazmış.Gençlik aşkları,ihanetler,kıskançlıklar.Romantik bir anlatım.Yer yer acı gerçekler.Zola ta ilk zaman yazdıklarıyla bizi büyülüyor.

Claude mutlu bir aşk istiyor.Kadın ise ekmek ve sıcak bir yuva.Aşk,mutluluk yok onun beklentilerinde.Bazan Gide’nin Dünya Nimetleri kitabını hatırlatan duygu seli,bazan hüzün,acı.

Zola bu kitabıyla romantizmden doğalcılığa doğru yol alıyor.

”En iyiyi yücelten ve coşkulu anlatımlara bolca yer veren edebiyat yapma zamanı artık bitmiştir,gerçek güç,yazarın çevresindeki dünyanın sadık ve gerçekçi gözleminden doğacaktır.”Nicolas Ancion

Updated: 26 Eylül 2013 — 09:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016