OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Çilek Koklayan Adam

Çilek Koklayan Adam

Hakkı Ergök’ün yedinci sanatın ülkemizdeki durumuna şöyle bir bakıp sorunlarını ortaya dökmeye çalıştığı romanı Çilek Koklayan Adam adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuldu.

 

YEDİNCİ SANATIN ÜLKEMİZDEKİ DURUMU VE DİZİLER
Hakkı Ergök Çilek Koklayan Adam adlı yapıtında kahramanı bir film önetmeni. Yönetmenimizin uzun uzun serüvenini anlatıyor, Ateş adlı kahramanı aracılığıyla anlatıyor. Yapıt bir yönüyle ülkemizdeki sinemanın durumunu da veriyor. Film çekmek ve onu gösterecek sinema bulmak gibi sorunların karşısında yönetmenin çaresizliği, yapıtta oldukça canlı bir biçimde anlatılıyor.

Hakkı Ergök ülkemizdeki dizi çekimlerini Çin’i bile geride bırakacak şekilde sayısal olarak yoğunluk kazandığını veriyor. Bununla birlikte bu dizi filmlerin sinema sanatının neresinde olduğunu da okuru sorgulamaya yönlendiriyor.

ÇOCUK, ANNE VE BABA

Hakkı Ergök Çilek Koklayan Adam adlı yapıtında sinemamızın durumunu roman diliyle vermekle birlikte insan yaşamında çocukluğun önemine de dikkat çekiyor. Psikolojik öğeler de içeren yapıtta çocuk, anne ve baba arasında kurulan ilişkinin geleceği belirlemedeki rolü üzerinde kahramanı Ateş üzerinden veriyor.

 

Hakkı Ergök, Çilek Koklayan Adam adlı yapıtında sinemamızın durumunu bir film yönetmeni aracılığıyla aktarırken, bir yanıyla da çocuk, anne ve baba ilişkilerinin sağlıklı/sağlıksız olması durumunu veriyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Çilek Koklayan Adam (Roman), Hakkı Ergök, I. Basım:Mona Yayınları İstanbul, 2018

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016