OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

çiçekli bir boşluk

 

IMAG1215

çiçekli bir boşluk

Yıldız Ramazanoğlu’nun öykülerini topladığı ‘Çiçekli Bir Boşluk ‘ Kapı Yayınları tarafından okura ulaştırıldı. Yazarın ülkemiz ve ülkemiz insanını odaklayan öykülerinde dünden bugüne uzanan bir zaman dilimine uzanıyor.

 

sorgulama

Yıldız Ramazanoğlu ‘Çiçekli Bir Boşluk ‘  adlı öykü kitabında kahramanları aracılığıyla kimi olayların nedenlerini, niçinlerini sorguluyor. Bu  harf devriminin sorgulanması olduğu kadar kimi zaman vergisini yatırmakta olan birinin sıra beklerken sıraladığı sorular ya da bir kadının uzak yerlerden gelip ülkemizde yaşarken oluşan sorularını okurla paylaşıyor.

Çocuklar ve kadınlar

Yıldız Ramazanoğlu’nun öykülerinde çocuklar ve kadınlar belirgin bir yer tutuyor. Sokak çocuklarının da yer aldığı öykülerde İstanbul ya da ülkemiz dışından gelmiş(Priştina ya da İskenderiye)  kadınlara da söz veriyor. Bunlara geldikleri ve bulundukları yer karşılaştırmasını yaparken  bir tarafta  tuttuğu soruları da okura sunuyor. Örneğin “Çırpı Bacaklılar”da dede torun anlatılırken, “mr Ruhu”nda ise anadil ve çocuk “Oyuncunun Epik Hali” nde kimi sorgulamalara girebilmesi için çocukluğa başvuruyor.

Yıldız Ramazanoğlu’nun öykülerini topladığı ‘Çiçekli Bir Boşluk ‘  kadınların ve çocukların ağırlıkta olduğu sorgulayan öykülerinden oluşuyor, kimi görüşlerine katılmasanız da.

Mustafa ASLAN

————————————

Yıldız Ramazanoğlu, Çiçekli Bir Boşluk, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Şubat 2014

Updated: 20 Şubat 2014 — 08:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016