OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

CHP Genel Sekreterliği (1930-1945)

CHP GENEL SEKRETERLİĞİ  (1930-1945)

Cemil Koçak’ın CHP Genel Sekreterliği (1930-1945) adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Artvin’de “bir yurtsever,” CHP Genel Sekreteri Memduh Şevket Esendal’a yazdığı mektupta; CHP Çoruh vilayet idare heyeti başkanı başkanı Cemal Alper’i şikayet ediyordu. Buna göre, adı geçen kişi her seçimde muhakkak adaylığını koyuyordu. Oysa, o…”(s.239)

Cemil Koçak’ın CHP Genel Sekreterliği 1930-1945 adlı yapıtı dört bölümden oluşuyor. Bu bölümlerin adları ve her bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Birinci  bölüm “PATRİYARKALİZM VE PATRİMONYALİZM” adını taşıyor, Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Tayin istekleri, Tayinler için teşekkürler, Kişisel yardım talepleri, Kişisel ve siyasi desteklere teşekkürler, Tebrikler, Hediyeler, Eser takdimi, Geçmiş olsun dilekleri, Proje önerileri, Soruşturmalar.

İkinci bölüm “TEŞKİLAT” adını taşıyor. Teşkilat adını taşıyan ikinci bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Parti -devlet kaynaşması (1936), Sonrasında yeniden teşkilatlanma, Parti teşkilatı, Teşkilat çalışmaları, Parti yöneticilerinin atanmaları, Partiye üyelik meselesi, Parti üyeleri, Parti gazetesi, Yerel yönetimlerde seçimler, Parti kongreleri, Parti müfettişleri, CHP ile diğer kurum ve kuruluşlar arasında kurulan ilişkiler.

Üçüncü bölüm “SİYASET VE SEÇİMLER” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Partide adaylık, Milletvekili adaylığı için müracaatlar, Teşekkürler, Serzenişler, Yerel seçimler, Yasaklar, Çarşaf ve peçe yasağı, Bere yasağı, Hafta tatili, Tarikatlar.

Dördüncü bölüm “PARTİ İÇİ MÜCADELELER VE TARTIŞMALAR” adını taşıyor.

Beşinci bölüm ise “ÇEVREDEN MERKEZE İLETİLEN ŞİKAYETLER” başlığıyla veriliyor.

“CHP Dİyarbakır milletvekili İbrahim Tali Öngören, 1942 yılı başlarında, Tuzer’e yazdığı mektupta; üvey oğlu ve teyzesinin torunu olan Orhan Şaylan’ın üç yıl önce hukuk fakültesini bitirdiğini, ardından onu iktisat doktorası için Almanya’ya gönderdiğini ; fakat ikinci yılın başında savaş çıkması üzerine, yurda geri döndüğünü açıklıyordu…” (s.41)

CHP Genel Sekreterliği gibi önemli bir makamın yine önemli bir dönemini birincil elden kaynaklarla veriyor, Cemil Koçak CHP Genel Sekreterliği (1930-1945) adlı yapıtında.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::

 

CHP Genel Sekreterliği (1930-1945),  CHP Genel Sekreterliği (1930-1945), I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016