OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ÇERKES ADİL PAŞANIN TAHSİLDARLIK GÜNLERİ

20160407_212053ÇERKES ADİL PAŞANIN TAHSİLDARLIK GÜNLERİ

Mahmut Şenol’un ‘Çerkes Adil Paşanın Tahsildarlık Günleri’ adlı yapıtı yeni basımını Alfa Yayınları arasında yaptı.

TÜRKİYE TARİHİ
‘Çerkes Adil Paşanın Tahsildarlık Günleri’ adlı yapıtında Mahmut Şenol bir tür Türkiye tarihi sunuyor okura. Yazarın çizdiği tarihin içinde Türkiye’de yaşanan  günlerin izlerini görüyoruz. Kurtuluş Savaşı yıllarından başlayarak verilen ülkemizin tarihinde  kimi özel ayrıntılara da yer verildiği görülüyor.

“O günlerin yangın yerine dönmüş Biga kasabasında, uzun yıllar Padişah Abdülhamit’in tabur komutanlığını yapmış, sonradan askerlikten uzaklaştırılmış bir Çerkes süvarisi olan Anzavur Ahmet Bey yaşamaktaydı. Emekliliğinden sonra kalkıp Biga’ya yerleşmiş olan Anzavur’un Osmanlı Sarayıyla ilintisi  kesik değildi. ” (s. 181)

ÇERKESLER VE…

Mahmut Şenol ‘Çerkes Adil Paşanın Tahsildarlık Günleri’ adlı yapıtında ağırlıklı olarak / adından da anlaşılacağı gibi Çerkesler (Adige)le ilgili gelenek görenek, yaşayış ve tarihine yer veriyor. Elbette yazar aba sınırlama getirmeden ülkemizdeki başka kimliklere de romanının kapısını sonuna kadar araladığı görülüyor.

“Yemek bitsin, sazlar sözler kesilsin diye sabırla zaman geçirdi Adil Efendi… Kah güldü, kah gülüyor gibi yaptı, “Haynape olur yahu! Durumu idre ediver,” dedi kendine, böylece gece yarısına kadar sabretti.” (s. 594).

İSTANBUL

Mahmut Şenol’un ‘Çerkes Adil Paşanın Tahsildarlık Günleri’ adlı yapıtında İstanbul  önemli bir uzam olarak çıkıyor karşımıza. Gerek kahramanımızın İstanbul-Üsküdar’dan gelerek Biga’ya yerleşmiş olması sürekli bu kente ilişkin bilgiler ve  bir şekilde yaşam yolunun düşmesi sonucunda okurun karşısına çıkıyor.

“Çerkes Adil gözyaşlarıyla evi terk etti, Harem’e yürüdü, kendini denize atmaya yeltendi, olmadı tekrar yokuş tırmanıp Kızkulesi’ne seyirlik cadde üzerindeki garsoniyer evin kapısından geçti, sonra da Atlamataşı’ndaki asıl evine, orada halasının her zaman sıcak ama havadar tuttuğu odasına yollandı.” (s.537)

Mahmut Şenol, ‘Çerkes Adil Paşanın Tahsildarlık Günleri’ adlı yapıtında çok renkli bir Türkiye Tarihi sunuyor, okura.

MUSTAFA ASLAN

————————-

Çerkes Adil Paşanın Tahsildarlık Günleri (Roman), Mahmut Şenol, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Nisan 2016, İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016