OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Cennete açılan kapı (Osman Aysu)

Cennete açılan kapı (Osman Aysu)

Mustafa ASLAN

Alfa Yayınları arasında çıkan Cennete Açılan Kapı adlı romanında bri ruh hastası katil etrafında dinin yanlış anlaşıldığında nelere yol açacağını gösteriyor.

iki görüş

Osman Aysu, ‘Cennete Açılan Kapı’ adlı romanında bir din adamıyla dinin gereklerini yerine getirdiğini söyleyen ruh hastası bir katili karşılaştırıyor. Dinin doğru anlatılmadığı durumlarda ya da kötü niyetli kişilerce değişik amaçlarla kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

“Tayyar’ın karşısındaki adamın bir ruh hastası olduğundan hiç kuşkusu kalmamıştı artık. Son derece tehlikeli biriydi.” (s.285)

istanbul

Osman Aysu birçok romanında olduğu gibi bu rmanında da uzam olarak İstanbul’u seçiyor. Romanda geçen İstanbul’daki yer adlarından birkaçı şunlardır:Şişli, Bayrampaşa,  Beşiktaş, Kadıköy, Fatih, Eyüp…

Yazar yapıtın kimi bölümlerinde İstanbul’a ilişkin görünümleri oldukça canlı veriyor. Örneğin, Moda İskelesi ve çevresi bunlardan birisidir.

“Kısa boylu adam Moda burnunda ağır adımlarla yürüyordu.Sırtında her zamanki montu, başında da saçları dökülmüş kafasını..(…)Beyaz köpüklü azgındalgalar sert bir şekilde karayı dövüyor, özellikle denizin bağrına doğru uzanan Moda iskelesinin yarısına kadar yükseliyordu. “(s.98)

Osman Aysu, ‘Cennete Açılan Kapı’ adlı romanında dini doğru anlamayan bir ruh hastasıının işlediği cinayetleri canlı İstanbul görünümleriyle veriyor. Polisiyeden hoşlananlara…

Mustafa ASLAN

—————————-

Osman Aysu, Cennete Açılan Kapı, Alfa yayınları, İstanbul, Aralık-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016