OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Cennet Gibi Şehir

Cennet Gibi Şehir

İranlı ilk kadın öykü yazarı Şimin Danişver’in on öyküsü yer alıyor, Cennet Gibi Şehir adlı yapıtında.

Simin Danişver yapıtında yer alan on öyküsünde de yaşadığı toplumun bir sorununa parmak basıyor.

KADINLAR

Simin Danişver, Cennet Gibi Şehir adlı kitabında yer alan öykülerde ağırlıklı olarak kadınları ve çocukları anlatıyor. Kadınlar onun öykülerinde kimi zaman karşımıza bir ebe, kimi zaman çaresi bir kadın kimi zaman da eşini aldatan  kadın tipleriyle çıkıyor.

Kadınların anlatıldığı öykülerden birkaçını şöyle sayabiliriz: Dönmeyen Adam, Vekil Çarşısı, Erkeklerle Olan Bir kadın, Model, Bibi Şehribanu, Cennet Gibi Şehir…

 

ÇOCUKLAR

Simin Danişver, Cennet Gibi Şehir adlı  kitabında yer alan öykülerindeki önemli izleklerden birisi de çocuklar olduğu görülüyor. Kitaba adını veren Cennet Gibi Şehir’de köle bir çocuğun ve annesinin öyküsünü  okuyoruz. Vekil Çarşısı’nda  dadısı Mermer’i  çarşıda yitiren bir çocuğun iç burkan, çoğumuzun çocukları kaçıran canavar masalını bu yapıtta da görüyoruz.İranlıların Bayramı ve Sokağın Geçmişi’nde de çocukların varlığın iyiden iyiye duyumsadığımız öyküler olduğunu söylemek gerekiyor.

HAYVANLARA ŞİDDET

Simin Danişver’in Cennet Gibi  Şehir adlı öykülerinde hayvanların öykülere çok şey kattığı görülüyor. Ancak, burada sözünü etmek istediğimiz şey yazarın hayvanlara şiddet ve kötü muamele konularını öykülerine taşıdığını belirtmemiz gerekiyor.

Danişver’in kitabında hayvanlara şiddeti dile getirdiği öykülerden birisi İranlıların Bayramı olduğunu okuyoruz. Öyküde köpeklerin zehirlenerek öldürüldüğünü belirtiliyor, öyküde. İnsanlar zehirlenen köpeklere yoğurt vererek onları yaşama döndürmeye çalışıyor.

Simin Danişver Cennet Gibi Şehir adlı kitabındaki on öyküde ağırlıklı izlek olarak kadınların ve çocukların öne çıktığı görülüyor. Sade ve anlaşılır bir dil kullanan yazarın ise durum ne kadar kötü olursa olsun iyimser ve  umutlu bakışını koruduğunu görüyoruz.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::

Cennet Gibi Şehir (Öykü), Simin Danişver, Çeviren: Hatice Yılmaz Aslan, I. Basım:Ağaç Yayınları, İstanbul, Nisan 2010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016